Тур
Широка Лъка или храмът на родопската песен
Село Широка лъка е отдалечено на 23 км от град Смолян и на 5 км от ски курорта Пампорово. Разположено е в долината на Широколъшка река, между връх Перелик и рида Чернатица. Селото е получило името си от старобългарската дума “лъка”, която означава извивка, кривина. Мястото се слави със своите красиви, вековни родопски къщи, разположени амфитеатрално от двете страни на реката, запазени и до днес. Постройките са в типичния за Родопите архитектурен стил – двуетажни, с еркери и вътрешно дървено стълбище.
Несигурността на хората по време на османското робство е причина всеки дом да има скрити в стените долапи и малки изби със скривалища. Дворът е малък, покрит с плочи, а в средата му се издига типична каменна чешма. Всички реставрирани къщи носят свой собствен облик и обаяние и успяват да те пренесат в онези отминали времена. През 1834 г. в селото е построена църквата “Св. Богородица”. Според преданието тя е изградена за 38 дни, при условието да не е по-висока от седнал на кон турчин. Иконостасът на църквата е автентичен по своя стил. Предполага се, че е рисуван от ученици на братята Димитър и Захари от Самоков, съществува и хипотеза, че самите те са изографисали църквата. В близост до нея се намира старото училище, построено през 1835 г. Освен със забележителната архитектура, Широка лъка е известна и с песните си, изпълнявани под инструменталния съпровод на каба гайда. Това място с право може да се нарече “храм” на родопската песен. През 1972 г. в селото е създадено средното музикално училище за народни песни и инструменти.
През първите дни на март в Широка лъка се провежда един от най-големите кукерски празници в България, на който местните жители казват “Песпонеделник”. Събират се много гости от цялата страна и чужбина, дошли специално да наблюдават кукерите, или наричани още песъци, които, въоръжени с дървени саби, боядисани в червено, танцуват из селото, за да прогонят злото от къщите и душите на хората. Кукерите са препасани с колани, на които са закачени различни по големина родопски чанове, с техния звън и дървените си саби те гонят лошите духове и демони. Това е една от малкото живи български традиции, запазена до днес, и продължава да се предава от поколение на поколение. Широка лъка е идеално място за селски и екологичен туризъм. Природата, архитектурата, чистият въздух, вековните гори, обградили мястото отвсякъде, изпълват човешката душа.
януари/февруари 2009