Звезди
Петър Митев
Петър Митев:
Обичам много район Оборище! Цял живот съм свързан с него, учил съм, работил съм там, живея там.
Здравейте г-н Митев, разкажете малко за себе си!
Здравейте!
Роден съм и съм израсъл в центъра на София. На 38 години съм, женен с едно дете.
Тъй като родителите ми работеха в чужбина, като малък бях отгледан от баба ми и дядо ми. Начално образование получих в 13 СОУ което се намира близо до женския пазар. След 7 клас продължих образованието си в Национална финансова стопанска гимназия. След като завърших средно образование заминах за Благоевград, където заедно със следването развих и малък бизнес. След като завърших ЮЗУ специалност „Стопанско управление“ се завърнах в София и започнах работа в банковата сфера и специализация във Военната академия – защита на населението при бедствия и кризи. Имам магистратура от УНСС по висш мениджмънт, а през 2019г успешно завърших курса от националната програма на Българско училище за политика.
От осем години работя в общинската администрация на град София, като главен експерт в р-н Оборище се издигнах до заместник кмет в мандата на г-жа Фикирлийска 2011-2015г.
Към днешна дата съм в ръководството на общинско дружество стопанисващо най-атрактивните пазари: „Красно село“, „Иван Вазов“ и „Борово“.
Казахте, че сте бил заместник кмет на р-н „Оборище“, разкажете малко повече за района?
Обичам много този район! Цял живот съм свързан с него, учил съм, работил съм там, живея там. За района мога да кажа, че е централен, територията му е сравнително малка, Той е наследник на стария район „Васил Левски“ и в него се съхранява архива на голяма част от София. Специфичното за него е големият брой административни звена като: Министерски съвет, Столична община, бившия партиен дом сега сграда на Народното събрание, и мн. др.
В него са концентрирани три висши учебни заведения и десет училища. Сред тях са най-високите по бал за прием в страната: Софийска математическа гимназия, Първа английска езикова гимназия и Испанската гимназия.
Районът е и своеобразен културен център на град София, има седем театъра, сградата на Националната опера и балет и Народната библиотека. Със своите археологически забележителности: античната крепост Сердика и сградата на Централна минерална баня днес музей на София, джамията Баня Баши, и храма св.Ал. Невски, привлича много туристи.
Сами виждате, че на малката територия на района са разположени безброй забележителности, администрации и учебни заведения, като добавим и парковете „Докторска градина“ , парк „Заимов“ и парка във Военната академия, става ясно защо е толкова предпочитан и интересен.
През него минават и трите метро диаметъра, както и основни булеварди за София. Малко статистика, проучвания показват, че всеки жител на София минава поне четири пъти седмично през района.
Г-н Митев, през периода 2012-2015г. сте били заместник кмет на район „Оборище“, какво успяхте да оставите след себе си?
Заемания от мене пост ми даде възможност да видя проблемите на хората. Например липсата на места в детските градини. В района има пет детски градини, въпреки това има остър недостиг на места в тях, затова въпреки краткия период успяхме да изградим три нови. Като две направихме буквално от нулата. Като казвам буквално от нулата имам предвид, че започнахме от преотреждането на терена, през проектиране изграждане на сградата и обзавеждане, днес там се отглеждат над 600 деца. Друга детска градина разширихме чрез изграждане на ново крило, където отворихме места за няколко групи.
Какво успяхте да промените в район „Оборище“?
Положих усилия да върнем атмосферата в парка „Заимов“, където на времето е имало фонтани, работещи чешми и обстановка за релакс. Там проведохме архитектурен конкурс и ремонтирахме фонтаните така, че да заработят в автентичния си вид за радост на малки и големи.
Успех също е възстановяването на паметника на Васил Левски след кражбата на грифоните през 2015 година. Място, където и моето дете оставя цвете с гордост.
В тази посока, какво не успяхте да довършите от започнатото като администратор в р-н Оборище?
През 2015г. стартирахме процедура за проектиране - разширението на Първа Английска езикова гимназия. Беше избран проектант, проектът беше на много високо техническо ниво и доста сложен. Сложността идваше от това да бъде укрепено съществуващото крило на сградата, надстроено и в същото време новия корпус да запази архитектурния стил, но и да го обогати. В което без съмнение успяхме.
Не успях да бъда пряк участник в строителството на една рожба на моя екип.
Не успях да довърша започнатата работа по проекта за енергийно саниране на жилищните сгради. Но се радвам, че основите за информираност на гражданите, юридическо съдействие, всичко това се случваше под мое ръководство и както виждам е имало смисъл, доста процедури бяха обявени за изпълнение през изминалите четири години.
Провокира ли нещо в личен план длъжността заместник кмет ?
Разбира се, че провокира. Накара ме да потърся начин да израсна като политически оформена фигура посредством училището за политика, което завърших тази година.
На фона на проведените занятия имах възможност да събеседвам с хора от различни политически партии и неправителствени организации и да си дам ясна сметка, че наличието на политическите разногласия по никакъв начин не оказват негативно влияние върху желанието ни да бъдем добри хора и обществено активни.
С каква дейност се занимавате към момента?
Като част от ръководството на Пазари Юг ЕАД, към днешна дата реализираме много успешни проекти. Интересното е, че още като заместник кмет в р-н „Оборище“, със съдействието на Пазари Юг ЕАД успешно организирахме и проведохме (разбира се) първият Фермерски пазар в парка „Заимов“. Тези фермерски пазари станаха традиция за София. Ежемесечно се провеждат на ул. Оборище като се затваря за автомобили зоната пред храм паметник „Ал Невски“ .
Какво ще си пожелаете на Вас и на район „Оборище“, който толкова много харесвате?
На себе си и на семейството желая здраве, а район „Оборище“ искам да продължава да върви все така напред, да се развива и обновява. За мен това е един от най-красивите райони на София!