Звезди
Явор Малинов
20 ГОДИНИ КЛИНИКА МАЛИНОВ
Доктор Явор Малинов : Сверявайте вашия биологичен часовник
Доктор Явор Малинов е роден в София, в семейството на лекари. Бащата, доктор Максим Малинов, е известен анестезиолог, а майката, доктор Мариета Гечева е рентгенолог и ендоскопист. Малинов младши завършва „Медицина“ в Медицинска академия София и още като студент започва работа в болница „Тина Киркова“. Паралелно с това работи и в Клиника „Малинов“. Той е един от най-младите способни генеколози – хирурзи в България.
· Д-р Малинов, Вие работите в областта на репродуктивната медицина. Защо проблемите свързани със стерилитета стават все по-актуални?
· Предолагам, че една от причините е, че темпото на времето и приоритетите на хората се променят. Бързаме да свършим заплануваната за днес и утре работа и успяваме, но на заден план остава семейното планиране. Средната възраст на моите пациентки е доста по-висока от тази на нашите майки и баби.
· Това означава ли, че хората трябва да намалят темпа на работа и амбициите си?
· Не казвам това. Вероятно е необходим баланс, както и във всички останали сфери на живота.Това, което искам да кажа е, че има биологичен часовник, който неумолимо отмерва годините, месеците и дори дните. Разполагаме с определено време и трябва да се вместим в него.
· Какви са последиците от това, че не поглеждаме биологичния си часовник?
· На първо място се получава така, че яйчниците изчерпват резерва си, което означава, че не произвеждат годни за оплождане яйцеклетки.Това се случва на определена възраст, която е различна за различните жени. Затова използваме показател, т.нар.антимюлеров хормон. Той много точно показва, какви са шансовете на жената да направи сполучлив ин витро опит. И ако обективизираме изчерпан яйчников резерв, може да се премине към инвитро по донорска програма, при която резултатите са много добри.
· Възрастта на жената ли е основният проблем при стерилитета?
· Категорично не. Сериозни причини могат да бъдат инфекциозни заболявания, сред които водещо място има хламидиалната инфекция, но също така и запушени маточни тръби, както и наличие на ендометриоза (разрастване на маточна лигавица на нетипично място). Освен това срещаме в практиката вродени или придобити малформации на матката, наличие на септум или пък двурога матка, което налага хирургична корекция.
· Как диагностицирате тези състояния и в какво се състои хирургичната интервенция, която споменахте?
· В нашата клиника диагностиката и хирургичната интервенция се извършват в голям процент от случаите едноетапно. Обикновено се започва с т.нар. офис хистероскопия, при която се оглежда маточната кухина и остиумите на тръбите. С този метод биха могли да се открият малформациите на матката, като септум или двурога матка, както и наличие на други образувания в маточната кухина като миоми и полипи. Всички те, възпрепятстват възникването и развититето на нормална бременност. Откривайки някои от тези проблеми, ние ги оперираме в момента, в който сме ги диагностицирали. Затова преди малко казах, че диагностиката и лечението при нас вървят ръка за ръка. След извършването на диагностичната и /или оперативна хистероскопия, в много случаи се преминава към т.нар. трансвагинална хидролапароскопия-метод, който се въведе за първи път в България в нашата клиника. Този метод представлява миниинвазивна оперативна техника, при която през влагалището, без никакъв разрез на коремната стена, се прониква в малкия таз и се оглеждат маточните тръби и матката. Информацията, която получаваме ни дава възможност да преценим, дали е възможно да стане спонтанно забременяване или това просто няма как да стане. Освен това отново едноетапно, можем да оперираме дискретни малки лезии ендометриоза и ако се налага да се премине вече към оперативна лапароскопия за отстраняване на запушени или възпалително променени маточни тръби, които са пречка както за спонтанно забременяване, така и за инвитро процедурата и износване на нормална бременност. Що се отнася до упойката, ако не се премине към лапароскопия, тя е венозна за около 20 минути и пациентката обикновено си тръгва след 2-3 часа. Не се налага никакъв болничен престой. Ако се премине към оперативна лапароскопия, пациентката си тръгва на другия ден.
· Оставам с впечатлението, че искате всичко да е медицински уточнено, преди да пристъпите към инвитро оплождане?
· Благодаря за този въпрос. Всеки проблем има своята причина. И ако не знаем причината, всичките ни действия се свеждат до формално извършване на стереотипно определени процедури, които за съжаление нямат ефект, струват доста нерви, неразположения и време на пациентите, а и доста средства.
· Спирайки дотук, вярвам, че сме обяснили всички детайли в проблема стерилитет?
· Да кажем една голяма част. Остават проблемите, свързани с мъжкия стерилитет, както и генетичните изследвания, които дават информация за малформативни промени на ембриона. Тези промени в нашата клиника могат да бъдат установени още преди ембрионът да бъде имплантиран в матката чрез биопсия. Но това вече е тема на разговор с останалите звена на нашата клиника, които търсят своите причини и намират своите отговори. А колаборацията между нас просто върши работа.
В КАРЕ В СРЕДАТА НА ИНТЕРВЮТО
След 20 години работа, много усилия и труд, много иновации, десетки хиляди прегледани пациенти, хиляди операции, равносметката за клиника „Малинов“ е много пъти ЗА ПЪРВИ ПЪТ В БЪЛГАРИЯ.
1. Хирургичен лазер със скенер.
2. С инвитро централите ЛАЙКА – клиниката се нарежда като седмата лаборатория в света.
3. OCTAX лазер за биопсично изследване на ембрион, преди да бъде извършен трансфер и ембриона да бъде имплантиран в матката.
4. Въвеждане на ИМСИ методика за подбор на най-добър сперматозоид при оплождане в лабораторни условия.
5. Геномна лаборатория с последно поколение на секвенатор за изследване до 23 000 гена, открива неизвестен досега в света ген, отговорен за катаракта на новороденото.
6. Въвеждане на репродуктивната хирургия в България и трансвагиналната хидролапароскопия, оперативната офис хистероскопия и установяването им като стандарт в репродуктивната хирургия.
7. Златна книга и златен печат от европейската общност.