Звезди
Ернестина Шинова: Използвай вдъхновението на мига!
Срещата ни е в дома на семейство Ернестина Шинова и Андрей Слабаков. Наоколо цари истинска творческа атмосфера – изкуството се улавя дори във въздуха. Цялата обстановка е в старинен стил – мебели, картини, антики…
На вратата ме посреща голям и безкрайно красив домакин – невероятно хъски, носещо гръмкото име Сибир. Междувременно между краката ми се промъква и котка, която ме стрелва с лукавия си поглед. Изобщо пълна магическа хармония, която те захласва от първия миг. Разговорът – непринуден, а събеседничката – мила и интересна. За мен е голямо удоволствие…
Ернестина, имаш много интересно име. Каква е неговата етимология?
„Ернеста” означава „наказание Божие” или по-точно надеждата на хората, че Господ ще накаже грешните.
Свързано ли е с някаква специфика в твоите корени?
Баба ми е испанска еврейка и аз нося нейното име. Тя се казваше Ернеста, а Ернестина е умалителното.
От какво семейство произхождаш?
Баща ми е известният писател Чавдар Шинов, а майка ми беше една много красива жена и работеше като икономист в БТА. Имам също и по-малка сестра.
Да станеш актриса – това ли беше детската ти мечта?
Ни най-малко – като дете мечтаех да стана лекарка.
Коя беше първата постановка или първият филм, в който си участвала?
Не помня.
Завършила си ВИТИЗ. Как се разви кариерата ти оттам нататък?
Още като студентка играх на сцената на Младежкия театър две главни роли в две различни постановки. След това обаче незнайно защо ме разпределиха в Бургас, където една година снимах филма „Петък вечер”, т.е. не участвах в театрални представления. На втората година вече се изявявах в над 10 пиеси, и то с много добри роли.
И след това?
После се случи така, че заминах за Италия, където живях около 9 години. Постановката „Звезди над утринното небе”, в която играех Лора и която се постави около 220 пъти, ме изпрати там. Моите колеги италианци и до днес не вярват, че броят представления, които съм изиграла, е толкова голям. „Една за всички, всички за една” например се постави на сцена над 300 пъти, което за техния театър е нереално. Те не вярват, защото не могат да си представят как може да се играят едновременно няколко роли. В Италия се прави една постановка, изиграва се определен брой пъти и след това се прави друга.
А какво е Италия за теб?
Едва ли не другата ми родина. Там си имам мои местенца, заведения, приятели, изобщо свой живот, с който е трудно да се разделя. А и не е нужно – ние често пътуваме дотам.
А какво се случи с киното през това време?
Киното също не остана на заден план. Още от първи курс във „ВИТИЗ” снимах един много слаб филм, след това – „Цигуларката”, общо имам около 25-26 роли.
Ти си главната героиня във филма „Хиндемит”, който излезе наскоро. Как би определила тази продукция?
Налудничава, в добрия смисъл на думата. Най-важното обаче е, че се получи много добре. Напълно удовлетворена съм от резултата и приканвам всички ваши читатели да го гледат – със сигурност няма да сбъркат.
Ти и Деян Донков играете по две роли. Какво всъщност означава това?
Двамата с Деян играем четирите главни роли – 2 отделни семейства – и това за нас беше страхотно предизвикателство. Изключителна рядкост в кариерата на един актьор е да му се даде възможност да се разгърне до такава степен.
Тези роли близко ли са до твоята същност?
И да, и не. Общо взето, трудно можеш да избягаш от себе си, когато правиш нещо такова.
Ти спечели наградата „Златна роза” 2008 за най-добра актриса. Как се чувстваш след такова голямо признание?
Страшно много се гордея с тази награда, защото тя е давана на актриси от ранга на Невена Коканова и Цветана Манева, и за мен е голяма чест, че и аз съм в този списък. Тук е мястото да подчертая, че моят колега Деян Донков заслужава това отличие точно толкова, колкото и аз, но по незнайни причини не беше удостоен с него. Аз категорично разделям тази роза на две и му давам половината.
Според теб актьорската професия призвание ли е?
Безспорно. Това е поприще, в което не можеш да си позволиш да бъдеш посредствен. Истинското щастие във всяка една професия е да си тежиш на мястото и да знаеш, че си от добрите в нея. А това носи страхотно удовлетворение.
Какви качества трябва да притежава човек, за бъде добър актьор?
Трябва да притежава талант.
В тази връзка какво би посъветвала младите таланти?
Убедена съм, че всеки човек има някаква дарба. Въпросът е да я открие, да я развие и да се посвети на нея. Тогава ще бъде щастлив човек, каквото и да прави, а това, което прави, ще бъде изкуство.
Ти си съпруга на Андрей Слабаков. Как се запознахте?
И ние се чудим как стана тази работа. (Смее се.) Познаваме се от много отдавна, тъй като и двамата учихме в прочутата 118-а гимназия, от която излязоха личности като Ицо Шопов и Силвия Въргова. Тогава обаче всичко беше по-скоро детска игра, но все пак явно човек върви към съдбата си.
А кога пламна искрата?
Чак когато вече бяхме студенти във ВИТИЗ. През годините няколко пъти се разделяхме поради несходство в характерите, но в един момент установихме, че съдбата е решила да сме заедно. До последно изпитвах страх да не стъпя в дълбокото, което се оказа наистина толкова дълбоко, колкото съм си мислила тогава, и е трябвало да взема мерки навреме, но ето сега крайния резултат. (Смее се.)
Значи от колко време сте заедно?
От 1987 година насам.
По какво си приличате и по какво се различавате с Андрей?
Приличаме си по всички генерални позиции за живота, но се различаваме в абсолютно всяко друго нещо…
Какъв мъж е той?
Непоносим като всички останали мъже (смее се), с тази разлика, че е много талантлив. Иначе е готин пич, стига да не ти е в къщата. (Смее се.)
А какво у него най-много те дразни?
След толкова дълго съжителство с един отвратителен характер човек се научава да се примирява с всичките му недостатъци. (Смее се.)
Какво се получава, когато две артистични натури се съберат в един дом?
Ражда се трета!
А именно вашата дъщеричка Йоана. Колко е голяма?
На 13 години.
Забелязваш ли в нея някакви артистични наклонности?
За момента Йоана категорично отказва всякакви артистични изяви.
Кое е основното, на което я учиш?
Да бъде добър човек! Смятам, че едно от основните достойнства както на мен, така и на Андрей, е това, че сме качествени хора.
Имаш ли хоби?
Имам най-различни видове хобита, но само едно от тях оцеля през годините – събирам си чаши. В колекцията има всякакви видове – порцеланови, стъклени, ръчно рисувани, китайски чаши, много стари чаши на по 200 години… Но, както казва Андрей, най-хубавото в цялата работа е, че не пия. (Смее се.)
Какво провокира тази страст?
Първо Андрей ми донесе една малка сребърна чашка, а после, като снимах някакъв филм, един пич от реквизита, с риск да си навреди, ми подари още две. След това попаднах на едни много мънички и готини порцеланови чашки, и така са породи тази моя страст.
Мислила ли си някога да напишеш книга?
Защо да пиша книга, като Андрей пише сценарий, пък аз го играя… (Смее се.)
Аз самата много обичам писателската дейност, още повече че баща ми като виден литератор е създал у мен такива умения, но този начин ми се струва доста по-скучен – а ако го изиграеш, можеш да използваш вдъхновението на мига.
Наближава краят на годината. Как празнувате Коледа вкъщи?
Ние сме традиционалисти в най-голяма степен и аз много ги уважавам, защото може би това е единственото непроменяемо нещо, на което можеш да се опреш през годините. Приготвям точно седем ястия на Бъдни вечер, като оставям свободен прибор за ангела, който ще дойде.
Кой подрежда елхата вкъщи?
Ситуацията е следната – Андрей купува елхата, която обикновено не е тази, която ние с Йоана искаме, и двете започваме да я подреждаме. През това време тя чупи играчки, Андрей й се кара, а аз украсявам. След това вече той казва скептично: „Е, не се получи много хубаво”.
Кой е най-милият коледен подарък, който си получавала през годините?
Андрей обикновено ми подарява бельо, като не мога да отрека, че ми избира най-хубавото такова. Другият негов невероятен подарък е нашето куче Сибир. Но като се замисля, най-близкият до сърцето ми е един пръстен с диамант, който Андрей ми подари в момент, в който нямахме никакви пари.
Какво си пожелаваш през Новата година?
В такива светли дни единственото, което човек трябва да си пожелае, е здраве.
Интервюто взе Мариела Здравкова
Декември 2008