Звезди
Проф. Михаил Константинов
Проф. Михаил Константинов: Значението на България още ще нараства, особено в светлината на предстоящия военен конфликт в Близкия изток.
Проф. Михаил Константинов е най-добре представилият се участник в първия тест за интелигентност на българската нация.
Той е завършил математика в Пловдивския университет. Бил е заместник-ректор на Университета по архитектура, строителство и геодезия и зам.-декан на неговия Факултет по транспортно строителство. Автор е на повече от 550 научни статии и 30 книги,на учебници по математика и теория на управлението.
Математическия ген Михаил Константинов прихванал от дядо си по майчина линия и от своя баща. Дядото - инж. Миньо Хаджиминев, бил доста колоритна личност. Завършил гимназия в Севлиево, като вземал по две години наведнъж, спечелил стипендия за Букурещкия университет и завършил там инженерство с пълно отличие. Таткото пък е проф. Михаил Константинов-старши, известен като бащата на българската роботика.
"Баща ми щеше да е по-щастлив, ако и пред моето име бях сложил "инж.", но кой знае защо аз избрах математиката.
Това е удивителна професия, съвпадаща с хобито на човека, който я упражнява", обяснява събеседникът. По точната наука навремето го запалил дядо Миньо, с когото често решавали задачи.
- Г-н Константинов, България отново е пред предсрочни избори в очакване на служебно правителство. Това не бе се случвало от февруари 1997 г.
Да, за съжаление. Защото цели 16 години у нас имаше политическа стабилност и три парламента изкараха пълен мандат. То и този изкара почти пълен: 46 вместо 48 месеца. Ще бъде жалко, ако заприличаме на Гърция или Италия, където всяка година правят избори.
- Улицата, а не партиите поведоха народа, защо?
Партиите не усетиха пулса на обществото. И днес протестът е именно против системата, която включва традиционните български партии. Но пък без партии няма как да минем. В белите държави политиката минава през партиите. Може обаче да се появят нови партии. Примерно „Партия на протеста”.
- Можем ли да се противопоставим успешно на монополите?
Можем, разбира се. Въпрос на елементарно законодателство и на спазването му. Както стана с мобилните оператори. Само че досега не искахме. А защо не искахме, е друг въпрос. Може да е било от глупост. Ама по-скоро е от корупция.
- Политолози смятат, че в основата на протеста стои бездействието на правителството в икономическата и социалната сфера. Така ли е според Вас?
По принцип е така, но нещата никога не са толкова прости, колкото изглеждат на повърхността. България е много важна в геостратегически смисъл и нейната стабилизация (или дестабилизация) са важни както за НАТО, така и за Русия. А интересите на тези две сили са, меко казано, противоположни. Значението на България още ще нараства, особено в светлината на предстоящия военен конфликт в Близкия изток.
- Българинът е в постоянна работеща бедност, т.е. хората се трудят, не чакат социални помощи, а живеят в нищета и парите им едва стигат за хляб и ток. Какво трябва да се промени?
Винаги съм казвал, че не е необходимо да сме отличниците на Европейския съюз по финансова дисциплина, а същевременно да сме най-бедната държава в същия този съюз. Защото това започна да прилича на историята с магарето на Настрадин Ходжа. Както знаете, ходжата постигнал отлична макроикономическа стабилност по отношение на хайванчето като спрял да го храни, но то взело, че се гътнало. Това ли искаме? Хората поне не го искат и много ясно го показаха. И още ще го показват. Изходът е да се вземе заем независимо от цената и да се отпуши поне вътрешно фирмената задлъжнялост. Всеки грък дължи по 55 000 евро, толкова дължи и всеки американец. А всеки българин дължи по има-няма 4 000 евро, но с цената на зверски лишения. А накрая хиперинфлацията ще изяде дълговете и който ял – ял. А който гладувал, просто се е минал.
- Как ще коментирате 800 000 души, които „гласуват” и фигурират в избирателните списъци?
Те не винаги гласуват, но е крайно време да се зачистят. И механизмът за това е добре известен. Нарича се „активна регистрация”.
- В момента каква е най-голямата опасност за политическата система?
Опасността е от опасен срив на доверието и от идването на власт на популистки сили, които обещават произволно големи пенсии и заплати. Само дето не казват колко ще струва един хляб тогава. Ще припомня, че по време на комунистическата катастрофа „Виденов” заплатите бяха по 15 000 лева, но това бяха само 5 долара! Това ли искаме? Лесно ще стане, ако гътнем валутния борд. Но тогава на някои политици може голяма беля да им дойде на главата. Ама наистина голяма. Да припомня ли Френската революция?
-Вие стачкувахте ли и по принцип подкрепяте ли тази форма на недоволство?
Аз съм университетски преподавател. Ако децата решат да стачкуват, ще ги подкрепя. Както съм го правил през 1990 и 1997 г. А иначе стачката е легитимно средство за постигане на икономически цели. А понякога и на политически.
- Баща сте на трима сина. Имате ли време за тях и какво правите в свободното си време?
Имам и внучка, на 8. С всички тях обичам да обикалям планините. Със синовете ми съм бил (и то по няколко пъти) на всички български върхове, за които можете да се сетите. А и на много върхове, за които не може да се сетите.
- Обичате туризма. Има ли кътче по света, където винаги се завръщате с удоволствие?
С огромно удоволствие се връщам в България. Човек има една майка и една родина. И не може нито да ги избира, нито да ги заменя. Не знам дали знаете, но за носталгията си има и микробиологично обяснение.
Няма нищо по-хубаво от България, казвам го без всякакво преувеличение.
- Как си представяте страната ни в близките 10 години – в икономически, социален и демографски план?
Много трудно ще бъде. Икономиката някак ще я оправим, особено ако започнем да крадем по-малко. Основният проблем обаче е демографският. Раждат се малко деца, а голяма част от тях са от семейства, за които образованието не е ценност. Това може да се окаже катастрофа. Point of no return, както казват англичаните. Тоест точка, от която няма връщане в нормалността. Да не дава Господ!