Звезди
Клиника Малинов – лидер в иновационните технологии ин витро
Клиника Малинов е изцяло технологично обновена. Тя се превръща в най-високо технологичната клиника по репродуктивно здраве в България, където пациентите получават затворен цикъл здравни услуги - диагностика и оперативно лечение, ин витро лаборатория, репродуктивна имунология и генетични изследвания. По технологични иновации се нарежда сред петте най-добри клиники в Европа.
По този повод се срещнахме лично с управителя на клиниката д-р Максим Малинов. Той е управител от 2001 година. Завършва медицина в Медицинска академия София през 1986 г. Работил е като асистент по анестезиология и реанимация в ИСУЛ и в Институт по ортопедия – Горна баня. Придобива специалност по анестезиология и реанимация през 1994г. Работи като асистент в “Сърдечна хирургия”, база Лозенец в периода 1989-2000г.
Д-р Малинов, обявихте технологичните модернизации, които ще влязат в клиниката от следващата година. Това ви превръща в лидер в информационните технологии ин витро. Каква е Вашата цел?
Не случайно мотото на нашата клиника е, че не обещаваме невъзможното, а изчерпваме границите на възможното. За да заявиш подобен сериозен ангажимент, трябва да си напълно наясно, че за да реализираш на 100% потенциална на ситуацията в полза на пациента, си длъжен като мениджър да създадеш благодатна, устойчива и мотивираща среда за себеотдаване, но и за развитие. Затова съм убеден в правилността на този тип поведение. В основата е първо да се научиш да даваш, да даваш възможности. Казвам го и като лекар, и като мениджър. Защото само човек, който има възможност да изяви потенциала си свободно, може да бъде истински полезен. Това е принцип, към който се придържаме в клиниката вече повече от 10 години. Винаги да предоставяме най-добрите възможности и за лекарите, и за пациентите. Не правим компромиси с качеството.
Какви възможности дава съвременната апаратура, която заработи от тази година?
Закупихме микроманипулатор Leica AM 6000. Подобен апарат е първи за България. Доколкото съм информиран, има само още десетина в света. Интересното е, че се използва не само за стандартно ICSI (бел. р. инжектиране на единичен сперматозоид в яйцеклетка), но и за IMSI – инжектиране на предварително подбран сперматозоид с добра морфология при високо увеличение на образа. Под високо имам предвид увеличение на образа от над 10 000 пъти, което води до много по-прецизен анализ и фин подбор на най-добрите сперматозоиди, в зависимост от морфологичните им особености. Освен това микроманипулаторът се отличава и с изключителна прецизност и сигурност, осигурявайки безопасност на биологичния материал. Системата работи и с вграден светлинен поляризатор, което я отличава от обикновените микроскопи. Това позволява на специалиста да избере най-добрия момент за оплождане на клетката. Защото ин витрото е изключително деликатна материя, както за лекаря, така и за жената. Всъщност зад тези технически характеристики, които маркирах, застават реални възможности за по-голяма успеваемост.
Какви са възможностите на СНИП микрочиповия анализ, който въвеждате?
Трябва да отбележа, че СНИП микрочиповата технология, която въвеждаме в генетичната лаборатория на клиниката е първата не само в България, но и в Централна и Източна Европа. Използват се натрупаните данни от разчетения човешки геном, за да се установи дали има промени в генетичния материал на новооплодената яйцеклетка чрез ИКСИ. Така всяка бройна аномалия на хромозомите, може лесно да се установи от апарата, като например Синдром на Даун, на Клайнфелтер, на Патау и др. Приложението на новите технологии спестява значителни средства при евентуално налагащи се последващи опити за ин витро.
Каква е успеваемостта при ин витро в клиниката?
Една от най-високите, близо 40%. За да бъда коректен, трябва да кажа, че няма регламентиран модел за този тип медицинска статистика. За мен най-точният критерий за успеваемост е бебе вкъщи.
Къде са специализирали вашите специалисти?
Нашите доктори Петра Сeмeрджиева и доктор Александър Калчев специализираха в продължение на две години в най-големите болници в света,специализирани в областта на методите за асистирана репродукция – в Аcacio Fertillity в Ориндж Каунти, Калифорния, по проблемите на стерилитета в Льовен, Белгия, в Израел, Италия, Австрия, Германия.
Доколко последните достижения в ин витро технологиите дават шанс на двойките с репродуктивни проблеми?
Това е една от най-бързо развиващите се области в медицината, която получи голям тласък през последните години, заедно с генетиката. Стремежът е всяка нова разработка в сферата на асистираните репродуктивни технологии да се въвежда в практиката. Като пример ще дам разкодирането на човешкия геном, който приключва предсрочно въпреки милиардите които поглъща. По рано информацията по тази тема не е можела да се побере в книгите и на най-голямата библиотека. По-късно вече имаме възможност за многократно прочитане на генома и изключително точен резултат. В клиника Малинов разчитаме генома със скенер, колкото скерокс. Ние сме сред петте центъра в Европа, които разполагат с такава апаратура, която ни позволява да подбираме най-качествените ембриони, т.е. ембрионът да се изследва за генетични аномалии още преди връщането му в матката. Това вече е възможно с апаратурата, която имаме в клиника „Малинов”. Главният плюс при лечението на двойки с репродуктивни проблеми у нас са доброто качество и сравнително приемливите цени, което привлича и много пациенти от съседни държави.
В България колко са двойките с репродуктивни проблеми? Каква е ролята на фактора време при съмнение за подобен проблем?
Действителният брой на двойките не е ясен, но по статистически данни се предполага, че надхвърлят 250 000. Желателно е едно семейство да се обърне към специалист, ако в продължение на една година, без да се пазят, не настъпва бременност.
През последните години темата инвитро престана да бъде табу, има ли все още митове, които отлагат вземането на решение за търсене на медицинска помощ?
Вече говорим все по-свободно за тези проблеми, но все още има страх у хората. Стараят се никой от близките им да не разбере, понеже мислят че ненастъпващата бременност е нещо срамно. Много от тези семейства не знаят и към кого да се обърнат, лутат се, разпитват приятели, четат в интернет. Когато всичко това не помага, търсят квалифицирана помощ. Трябва да се говори все по-отворено за тези проблеми, да се провеждат безплатни консултации по-често в различни градове, за да се развенчае митът че това е срамно нещо.