Любов и Секс
Бисексуалността – заблуди и истини
сп.Мери, октомври 2014
Понякога мислим, че познаваме напълно себе си и знаем каква точно е сексуалната ни ориентация. И може би наистина е така. Истината е, че често подтискаме желанията си или ни е срам да признаем, че този път изпитваме влечение не към мъж, а към жена. Свикнали сме да се съобразяваме с хората, с общественото мнение и понякога забравяме за собствените си нужди. Изгубваме се някъде между “така трябва” и “така ми харесва”. Защо? Защото някой ще посочи с пръст, че сме различни и не се вписваме в традиционните представи. Но в крайна сметка човек не може да избяга от себе си. Ще се крие до време и накрая ще осъзнае, че най-важно е да следва собствените си инстинкти и желания и няма значение дали някой е съгласен или не.
По същество
В този ред на мисли ще “поговорим” за бисексуалността. Една тема, която е родила много митове и всъщност голяма част от истината остава недоизяснена. Основното определение за “бисексуалност” гласи, че това е сексуална ориентация, която се характеризира с чувства или сексуално влечение към представители и на двата пола, като това означава, че събира в едно хетеросексуалността и хомосексуалността. Според изследователи само 10 на сто от хората по цял свят са изцяло хомо- или само хетеросексуални, което веднага ни отвежда до извода, че бисексуалността съвсем не се среща рядко. Просто за нея не се говори достатъчно и няма нищо срамно, плашещо или безумно. Тя е само различно сексуално поведение, което не се вписва в традиционните представи за сексуална ориентация.
Поглед назад
Още в Древния Рим, Древна Гърция, Персия и Индия женени мъже са поддържали връзки с юноши и това не се приемало като някакво странно отклонение. Самите императори, султани, раджи се славели с похожденията си към с млади момчета. Дори се е смятало, че интимните контакти между възрастните и младите войници укрепвали лоялността във военните отряди и насърчавали смелостта и героизма. Дори сред мюсюлманските култури, които възприемаме като едни от най-консервативните, подобно сексуално поведение не се е заклеймявало и интимните отношения между мъже били основно вдъхновение за знаменити близкоизточни творци. Свещената книга Коран забранява не толкова хомосексуалните отношения, а по-скоро тяхната показност. В съвременността бисексуалните стават част от модерните хомосексуални движения през 60-те години на 20 век, но по-късно започват да се организират в отделни общества, а организации в тяхна защита се появяват по цял свят.
Митове и легенди
Всяка жена, която има еротични фантазии или преживявания с жени и мъже, може да бъде наречена бисексуална. Това е състояние, еднакво принадлежащо и към хетеросексуалното, и към хомосексуалното общество. Бисексуалните могат да се интересуват еднакво и от двата пола, но степента на привличане варира във времето. Една от големите заблуди е, че те не могат да бъдат моногамни. Напротив, могат, защото моногамията не зависи от сексуалната ориентация. Бисексуалната жена си остава такава, просто избира един единствен човек за себе си, било то мъж или жена.
Според някои тази сексуална ориентация е заложена в човешката природа и просто при едни се проявява в голяма степен, а при други остава подтисната завинаги. Това не може да се заяви категорично, а и човек може да определи някого за бисексуален, едва когато той си признае, че изпитва влечение и към двата пола. Всъщност както вече споменахме в това няма нищо страшно или срамно, важното е хората да се чувстват комфортно, да не подтискат истинските си желания и да вярват на собствените си емоции. Те не могат да ни излъжат, просто защото водят по пътя към удоволствието и романтичните мигове. Щом хомосексуалността отдавна престана да бъде тема табу, а гей дискриминацията значително намаля, то тогава не би трябвало бисексуалността да бъде отхвърляна, скрита или порицавана.
За някои хора тя е само етап към хомосексуалността, а за други си остава като непроменена сексуална ориентация. Самоопределянето на бисексуални понякога варира между целия спектър от хомо- и хетеросексуално поведение. Дори на самите тях често им е трудно да се причислят към дадена общност, затова си създават своя собствена.
Младост нерадост
Бисексуалността в своите най-ярки проявления засяга младежите, които тепърва осъзнават своята сексуална ориентация. Това е период, през който всеки от нас неизменно преминава. Той се характеризира с несигурност, объркване и дори страх, особено когато младите хора усещат привличане към двата пола едновременно. Но това влечение понякога е само за кратко, докато се изясни напълно сексуалната ориентацията, независимо каква ще бъде тя впоследствие.
В крак с модата
Друг момент на ярка изява на бисексуалността е влиянието на модата и размиването на половете през последното десетилетие. Унисекс формите все повече се налагат и често изкривяването и стремежът към различност предизвикват бум на нетрадиционно сексуално поведение. Всичко, което се е пазело в тайна, изведнъж излиза наяве, а голяма част от хората решават, че ако се определят като бисексуални, ще бъдат по-интересни. Именно това е другата крайност на хората, които искат да бъдат еднакви и да се слеят с тълпата. Желанието за различност ги подтиква да вървят срещу природата си и в същото време най-после да разкрият в пълна степен желанията си.
И накрая
В крайна сметка няма никакво значение дали изпитваме влечение към мъж или жена, важното е да не крием това, което сме и да не подтискаме емоциите си. Различността, независимо по какъв начин се проявява тя, не е никак лоша. Понякога е търсена, понякога не. Но да се опитваме да бягаме от нея в никакъв случай не е решение. Просто дайте воля на желанията си!