Любов и Секс
Как да спазим обещанията към себе си

И за да не останат тези обещания и за следващата година, ето някои практични съвети. Ако ги последвате, може би ще успеете да се поздравите с много постигнати цели.
1. Вземете смислени решения с постижими цели.
Защо предварително да се обричате на провал? Не хапвайте по-голяма хапка от тази, която можете да преглътнете, защото това е сигурен път към неуспеха. Изберете една основна цел и няколко по-малки, но никога не си поставяйте повече големи цели. Например – да откажете цигарите е една голяма цел, особено ако трябва да преодолявате вече възникнала зависимост. Затова не работете срещу себе си, като си поставите и друга ангажираща и важна задача, която няма да ви позволи да се съсредоточите и ще разпилее силите ви.
2. Когато си набележите голяма цел, която е напълно реална, раздробете я на няколко по-малки стъпки.
С какво ще помогне това:
а/ ще се чувствате доволни, когато постигнете някоя от по-малките задачи,
б/ ще ви даде усещането, че вървите напред и високо вдигнатата летва на крайната цел не изглежда толкова непреодолима.
Един пример. Искате да отслабнете с, да кажем, 5 кг. Дайте си срок, в който да отслабнете първо с половин кг. Всяко стъпване на кантара, което показва, че половин кг вече не тежи на фигурата ви, ще окуражава мислите и действията ви да видите следващите 500 гр.
3. Приятелите винаги са от полза, затова си отбележете кои от тях могат да ви подкрепят в постигането на целите.
Наистина помага споделянето на проблема, съпътстващите трудности и начините за справяне с тях. Ходенето заедно на фитнес и пазаруването на определени храни, размяната на рецепти. Намирането на “другарче” за постигането на която и да било цел е наистина добър вариант и пречка да се предадете, ако ви е трудно.
4. Пречките не трябва да ви обезсърчават.
Животът е пълен с такива. Но тъй като сме разумни хора, не трябва да ги пренебрегваме. Щом има пречка, значи нещо не е както трябва. Спирате, премисляте нещата и коригирате пътя към постигане на целите си спрямо новите условия. Само едно е важно – не се предавайте. Заобиколен път винаги има. Може да вървите по-дълго, но със сигурност ще стигнете.
5. Научете се да си прощавате, ако не успеете да постигнете целта си толкова скоро, колкото сте искали.
Все пак има цели, които отнемат повече от година, за да бъдат довършени. А понякога 356 дни са кратък срок. Една магистратура трае година и половина-две. Да не говорим за цялото следване, което отнема около 5 години – успешното завършване е една голяма цел.
6. Постигнатото от миналата година се опитайте да продължите и следващата.
Горе-долу повтаряме идеята на петата стъпка. Но е страхотно удоволствие да отметнеш изпълнените задачи за годината и с още повече хъс да довършиш започнатото през следващата. А когато колелото се завърти и добиете навика новогодишните обещания да не са само на теория, винаги ще ви очаква още по-хубава нова година.