Мода
Брошката
Слуховете за смъртта на брошката са силно преувеличени. Макар че, откакто Мадлин Олбрайт не е държавен секретар на САЩ славата на това бижу вече не е същата. Яката дама бе прочута с екстравагантните си накити, големи колкото детска длан.
Брошката започва историята си от римските фибули (прилични на днешните безопарсни игли), с които красавиците са придържали тогите си преди време.
В суровия климат на Северна Европа брошката станала характерно украшение, защото непрекъснато се използвала като закопчалка за дебелите наметала. Изработвали са ги в най-разнообразни форми. Продълговата брошка, напомняща fibula била позната в цяла Европа от Черно море до Британия, като дизайна и украсата й варирали в различните региони. Характерни за франките били кръглите или с форма на розетка бижута, обикновено декорирани с фигурална украса. Скандинавците първи в Европа започнали да правят брошки на базата на римската безопасна игла, но след 550 години накитите им станали по-характерни. Техните „костенурки” ( от 7 до началото на 11 век ), „трилистни детелини” ( 9 – 11 век), както и кръглите им брошки са декорирани със симетричен дизайн с висока естетическа стойност.
Оттогава датира и традицията това бижу да се носи отляво, за да не се закачат бижутата на дамите и кавалерите, когато вървят един до друг. Понеже накитите били доста едрички и имало опасност след танц да останат неотлъчно прикрепени един за друг.
Днес вече лявото закачване не е задължително. Апогеят на брошката е в епохата на кралица Виктория. Нейните бижута са легендарни и неотменна част от строгите й тоалети. В лудите години в началото на 20-ти век при накитите възникват внезапни промени – брошките кацват върху раменете и лентите за придържане на косата, стават част от коланите и токите на обувките, цъфват върху чантите и кокетните портмонета, придържат наръч гердани...
В наши дни приложението на брошката е почти толкова универсално, макар някои да я смятат за „бабешко или даскалско” бижу. Малката черна рокля, която ни се струва прекалено "скучна" веднага се развеселява с голяма ефектна (може дори евтина) брошка с камъни бодната на деколтето. Или на кръста. Ефектът е поразителен, сякаш сте с нова дреха.
Актуалните блузи тип „прегърни ме” са много красиви, подчертават нашата женственост, но... понякога деколтето се отваря и това автоматично ги превръща в неудобни. И дори в извор за раздори от страна на ревниво гадже. В случая спасението е в същия аксесоар. Хем избягвате грозноватите безопасни игли, хем ще ви е удобно, хем ще бъдете по-различна.
Коприненото фишу на вратлето ви ще изглежда по-елегантно, ако на възелчето му сложите една ефектна брошка, която да приковава погледите точно там.
Можете да сложите този аксесоар дори на някоя феерична изчистена пола, така ще изглежда като свежа закачка. Та ако щете и на ревера на палтото я зкачете, пак няма да сбъркате, изисканият вид ви е гарантиран.
Експериментирайте смело, само гледайте да го правите със семпли тоалети, за да не прекрачите границите на добрия вкус.
В последните няколко години модните тенденции определено правят препратки към позабравените аксесоари от миналото. Асоциацията с брошката, като украшение досега кореспондираше с бабиния вкус и трудно се свързваше с нещо красиво или пък модерно. Дизайнерите извадиха от скриновете това позабравено бижу и сега всяко поставяне на брошка върху ревер, риза и шапка, създава усещането за неповторимост.
Тя успява да придаде изглед на елегантна празничност дори върху обикновена риза и полуспортен тоалет. Еклектиката в модата позволява да бъдат смесвани сако с мускетарска риза и красива брошка. Колкото по –нестандартно са съчетани цветовете и материите в рамките на естетичния вид, толкова по – голям е ефектът.
Брошката прави точно такъв пренос във времето, омекотява еманципацията във всяка женска линия и създава ореол на романтизъм за притежателката си. Особено силно впечатление създават брошките, които имитират прародителите си от 18 в. и началото на 19 в. Както вече стана дума, в аристократичните среди, английската кралица и политически изявените дами залагат на брошката. Според тях подобен тип бижу разкрива тяхната женственост, придава официалност на тоалета без да прекалява в стилово отношение.
Съвременните брошки изневеряват на благородните метали и скъпоценните камъни с материали от текстил, кожа, пластики, имитират цветя или животни. Съвременната форма на брошките е подчертано обемна и ярка като цвят. Често такива украшения се посипват с брокат и отразяват игриво светлината дори и в затъмнени помещения.
Друг вид са брошките, които акцентират върху полускъпоценните камъни, които имат прозрачна основа и обков (предимно в стоманен цвят). Предпочитани са циркониите в бяло, червено и опушено.
Що се отнася до анималистичната тенденция, то тя е най- ярката и най- трудната за прилагане. Животинските мотиви трябва да бъдат използвани предпазливо, ако не желаете да постигнете гротескно излъчване. Макар гущер в потчи естествен размер, обсипан с маркузити да звучи доста завладяващо на ревера, той изключва всякакви други бижута наоколо.
Ретро брошките формират отделна категория. Тук бихте могли да разровите „бабината ракла” Няма ограничения в избора стига бижуто да изглежда достатъчно антично или умишлено състарено. На пазара се предлагат с преднамерено старинно звучене накити, които достойно заместват ценните екземпляри. В случай, че не си падате по копията, потърсете из антиквариатите. Там цените ще бъдат по-високи, но може да закичите брошка с история и разказвайки я да сте център на вниманието в не една дамска сбирка, придобивайки аристократичен ореол. Проверете преди да я купите дали все още всичките й камъчета са по нея и затваря ли се добре иглата, която винаги е слабото им място.
Как се носят брошките? В топлите месеци това не е най- удобният аксесоар, защото не запарва на врата или ръката. Но и през зимата бихте могли да аранжирате някои дрехи с това стилно украшение. Подчертайте V образното деколте на пуловера си, като в основата му сложите брошка. Стандартно място е ревера и яката на ризата. Бихте могли да разкрасите едноцветна рокля с брошка на рамото или пък на кръста (с подходящ колан).Добавете към шала си и една брошка. Също така може да превърнете обикновената чанта от плат в специална, само с едно бодване на накита. Шапките, украсени с брошки, мигом стават подчертано изискани.
Някои модни икони си позволяват да съчетават няколко брошки върху жилетка или ги събират на едно място със стилен гердан, но не рискувайте със сложни комбинации. Току виж сте изглеждали натруфени като коледна елха. Брошката е самодостатъчна като бижу и можете спокойно да акцентирате върху себе си, като подчертаете стиловите си разбирания за красотата и нестандартността й.
март/април