Мода
Жени Живкова: Мисля, че брат ми Тодор Славков няма сега да се ожени.
Жени Живкова е завършила Националното експериментално училище в Горна баня и история в СУ „Св. Климент Охридски". Създава модната си къща „Жени стил“ през 1991 г. От 1993 г. редовно провежда по 2 модни ревюта годишно – пролет-лято и есен-зима, които демонстрират най-новите тенденции в българската мода.
Специализира древна индийска култура във Великобритания и Индия (1999). Била е народен представител от Коалиция за България в 39-ото и 40-ото Народно събрание.

При Жени роклите са хит за сезона. Интересен е постигнатият обем около ханша чрез различни чупки – вертикални и хоризонтални. Дължините им са до и над коляното.

Лице на колекцията е Ралица Балева.
Казват, че Жени рядко се усмихвала. Мога да кажа, че това не е така, защото усмивката й не слезе от лицето й. Явно зависи от журналистите.
Жени, ти си ми казвала че носиш дрехи основно на твоята модна къща. Така ли е?
Да! Основно нося облекла на модна къща „Жени стил”. Любима тема от последната ми колекция е бяло черната, с пепит и вградена дантела.
Това означава ли, че ти си човек на плюс и минус, на черно и бяло?
Аз съм уравновесен човек, гледам да балансирам във всяко едно отношение. По отношение на дрехите зимата нося облекла в тъмните приглушени тонове, основно в черно, а лятото съм в екрю и бяло, но обичам и червеното. В колекциите добавям винаги и актуални тонове - карамел, бежово, кафяво, синьо. Забелязала съм, че ярките цветове не винаги се възприемат от дамите. Ярко зелено, жълто, лилаво, циклама, много трудно се продават по магазините. Зеленото почти не се продава в България, освен ако не преобладава милитари облеклото, тогава да. Дори и резеда към зелено трудно се възприема, дамите се въздържат и от лилаво и циклама.

А червеното?
То се продава, този сезон е хит в световните колекции, аз не заложих на него, защото в миналата ми колекция преобладаваше. Сега присъства, но клони по към малина.
Твоите дъщери често ти помагат. С какво?
Най-вече с критиката си. И това е нещо. За тази колекция нямаха възможност да кажат мнението си, 80-90% им хареса, видя им се по-разчупена и нетрадиционна. Сега са си поръчали рокли, поли и панталони, облекла с нестандартна и младежка визия.
Дъщерите ти докъде стигнаха с модата?
Голямата завършва интериорен дизайн в Лондон, а малката ще учи моден дизайн.

Не мога да не те попитам за пресконференцията, посветена на 70-годишнината на твоята майка, която се проведе в Софийския университет и беше направен опит да се осуети от определена група хора.
Беше замислена като международна научна конференция, посветена на 70-годишнината от рождението на моята майка, отнасяше се за периода когато е била Председател на Комитета за култура, една изборна длъжност по това време. Имаше лектори, които обхванаха по-дълъг период, за да направят съпоставките на отделните периоди от развитието на българската култура. Присъстваха учени от Германия, Австрия, Италия и Русия. Те се бяха подготвили с доклади, а тези хора ги освиркаха, което беше много непочтено. Проф Фишер Апелт е 21 години президент на Хамбургския университет, с който Софийският университет има спогодба от дълги години. Целта на протестиращите беше не толкова да протестират, а да провалят конференцията и да се получи екшън, за да влязат в новините. После искаха да се снимат с мен и се снимахме, не виждам нищо лошо. По странното беше защо не влязоха да изслушат лекциите след като ги поканихме да останат и ако искат да се изкажат. Тук искам да добавя, че когато някой друг български политик получи като подарък за България произведения на изкуството, тогава нека ми говорят, че майка ми не е направила нищо за културата. Светослав Рьорих благодарение именно на Людмила Живкова подарява голяма колекция от 250 картини на своя баща Николай Рьорих, също и собствени. Те сега се намират в Националната галерия за чуждестранно изкуство и всеки може да ги разгледа ако иска.
Твоята майка е била приятелка с Ванга. Ти ходила ли си при баба Ванга?
Ванга идваше вкъщи и още при първата ми среща тя ми каза, че ще завърша история. В по-зряла възлраст ми говореше за майка ми, за техните срещи. Не са говорели за врачувания, а за развитието на света като цяло, за духовността и за България. За тази духовност говори и проф. Бахмайер от Австрия, както и за отношението между България и Австрия, за културната политика от 70- те и началото на 80-те години, за големите културни проекти, които са били реализирани между двете страни. Бяха много интересни теми. Благодарение на скандала вероятно сега повече хора ще проявят интерес към докладите от конференцията и ще ги прочетат в сайта на СУ „Св. Климент Охридски”.

Смяташ ли да продължиш Знаме на мира, беше една много интересна традиция?
Практически е невъзможно, беше държавна политика, бяха включени всички институции в реализирането на Знаме на мира. Децата цяла година се чувстваха като участници, бяха подбирани най-добрите. Идеята беше да няма състезателен елемент, трябваше децата да покажат своите заложби. Целта беше, да се включат деца и от другите държави, които да станат посланици на своите страни.
Заявявала си официално, че политиката на този етап не те интересува. Но всеобщо е мнението, че политиката се интересува от теб.
Имаш ли конкретни намерения в тази насока? Предстоят избори.
На този етап не мисля да се включвам в политиката отново. Искам да остана в модата и социалната ангажираност. Опитвам се да бъда само страничен наблюдател, избягвам да коментирам дори теми, които силно ме интересуват, като образованието и културата например.
И един последен въпрос. Мслиш ли, че твоя брат, бохема, ще се ожени?
Не се знае, но мисля че той не иска да се жени.
Защо тогава се е включил в шоуто?
Очевидно си е сбъркал професията. Не е трябвало да завършва икономика, а може би да се насочи към актьорското майсторство.