Дом и уют
Да отървем децата си от TV и PC манията
Ваканцията отмина, навън се носи есенен аромат, а започването на новата учебна година вече е факт. Децата ни, нарамили тежките раници, се запътват към училищния двор, но издебват всеки удобен момент да застанат пред телевизора или компютъра. Вместо да играят или спортуват навън, те вперват поглед в екрана и това може да продължи часове наред. Не само че е физически нездравословно, то е направо пагубно. Един сериозен проблем, който ние, родителите, все пак можем да разрешим…
Детската психика е необятно море, в което и най-малкото вълнение би могло да предизвика буря. Поради тази причина възрастните трябва да бъдем особено внимателни и деликатни. Намирайки правилния подход, можем да накараме нашите отрочета да се огледат наоколо и да забележат, че реалният свят е много по-атрактивен и красив от този на виртуалните усещания и емоции. Да не губим време!
Нека децата усетят обичта ни
Преди всичко трябва да направим така, че малкият човек да усети колко е обичан. Тогава той се чувства по-сигурен, не изпитва страх и свободно опознава света около себе си. Самата мисъл, че е закрилян и че винаги може да разчита на помощта на мама и татко, го прави по-уверен в действията и по-упорит в преследването на целите му.
Умението да ги предразположим към комуникация
Добрият родител усилено търси и със сигурност намира правилния подход към своето отроче. Той ежедневно и непрестанно изслушва, наблюдава, комуникира. Когато вече е част от мислите, чувствата и желанията на рожбата си във всеки един момент, когато знае какви са вълненията, радостите и тревогите му, родителят много по-бързо и лесно може да се включи като един добър слушател, съветник и най-вече приятел. А станем ли веднъж най-близкият другар на нашето дете, то основната ни мисия е изпълнена. Оттам нататък сме в състояние да променим изцяло или поне до голяма степен да изменим онова, от което не сме доволни…
Да им покажем, че съществуват и други източници на информация
Телевизорът и компютърът са основните врагове на децата на 21 век. Все повече и повече време те прекарват пред тях, а ние, улисани в своето ежедневие, дори не забелязваме. И това е най-голямата ни грешка. Колкото и необходими да са тези два източника на информация в действителност, не би трябвало да заемат ролята на единствен прозорец към света. Защото не са…
Да ги научим да се наслаждават на природата
Ако отделим малко повече време и внимание на децата ни, на първо място ще имаме възможност да ги запознаем с природата и ползата от досега с нея. При всеки удобен случай трябва да ги извеждаме навън: в планината или в близкия парк – няма значение, важното е да усетят свежестта на чистия въздух, топлината на слънцето и свободата на пространството. Когато потичат и поиграят на воля, когато се запознаят с други деца и обменят мисли и опит, когато се впечатлят от всички атракциони там, самите те все по-често ще искат да ги разхождате навън. А това със сигурност ще намали голяма част от времето, което иначе биха прекарали, гледайки някой глупав филм или лутайки се из интернет пространството. Природата е здраве и децата трябва да го знаят!
Да възпитаме у тях любов към книгата
Вече постигнали репутацията на приятел на своето дете, ние сме няколко крачки напред във възпитателния процес. От позицията си на негов другар вече на нас се гледа с други очи и съветите ни се приемат без колебание. Именно в това е ключът.
И сега е моментът да говорим колкото се може повече за ползата от четенето, за невероятния свят, който разкриват книгите, за мъдростите, които можем да научим от тях. Да подаряваме книжки, а след това да ги коментираме заедно, да разиграваме сценки от тях, да провокираме интерес и жажда за нови впечатления. Любопитството им ще расте с всеки изминал ден и те ще се стремят към все повече и повече знания. Нека им помогнем в това толкова важно и ценно начинание!
Октомври 2008