Красота и Здраве
Не взимаш отпуск? Риск от инфаркт

Съществува синдром “постваканционна депресия”. А дори и депресия след пътуване. Това обяснява проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия към Министерството на здравеопазването и началник на Клиниката по психиатрия в Александровска болница (виж интервю по-долу).
Септември е месецът, в който се регистрират най-много случаи на двата синдрома. За щастие борбата с тях не е тежка. Но ако е съчетана с класическата депресия, наблюдавана още преди излизането ни в почивка, то тогава се стига и до лечение с медикаменти.
След края на ваканцията, която сме планирали с месеци напред, се връщаме към задълженията си, но с чувство на потиснатост. Това е главният симптом на постваканционната депресия. А тя атакува не само хора, прекарали невероятен отпуск, но и примерно алпинисти, покорили лелеяни върхове, или пък атлети преодолели предизвикателни разстояния. Изобщо хора, постигнали мечта или цел, обясни професорката.
Сред останалите симптоми са и тези, които наблюдаваме при стрес: главоболие, дискомфорт в стомашната област (дори газове), обща лабилност, трудна концентрация, нарушения на съня, на циркадния ритъм (това е нормалният денонощен ритъм на живот на човека - сън и бодърстване, както казват лекарите) и др. Интересното е, че колкото по-дълга е била ваканцията и колкото по-приятно е прекарана, толкова по-дълъг е и периодът на реадаптация. Т. е. ако две седмици сме били на море, планина или на екзотични острови, при някои хора постваканционният синдром също ги наляга в продължение на 14 дни (а при по-лабилни личности и 21 дни).
Неотдавна американско проучване установи, че истинската почивка по време на отпуска започва след 5-ия ден. А друго изследване, пак отвъд океана, което продължило цели 9 години и обхванало 12 338 мъже над 18 г., показало, че ако не си взимат отпуск, то рискът от инфаркт се увеличава с 32%. Има се предвид сравнението с представителите на силния пол, които не пропускат годишните 14-дневни почивки. А жените, които не излизат във ваканция, страдат от 2 до 3 пъти повече от депресия, отколкото почиващите си.
Тук трябва да се спрем на следния пример: ако депресиран човек си вземе отпуск, той често го приема като вреден, защото го кара да харчи пари, да изпуска случващото се в работата и нововъденията в нея. Затова и най-дребните неща, които се вършат по време на почивката, се приемат като голям проблем. И все пак данните показват, че ако не си почиваме, вредите са много по-големи, добави Миланова.
Малцина знаят, че в речника на психиатрите съществува терминът “понеделнишка тъга” (той е подобен на постваканционната депресия). Всеки сам се е уверявал, че понеделник е труден ден. Като след всяка почивка или празник. Ето няколко съвета как човек да се отърси от тези неприятни синдроми: връщането към задълженията да става постепенно, без първоначално струпване на непосилна работа или важни срещи още в първите часове зад бюрото. Върнете се един ден по-рано, за да може през него да се наспите, да пуснете пералня, защото дори това действа подготвящо за службата. Припомняйте си изживяванията, разказвайте на близките си за почивката, показвайте им снимки.
trud.bg

