Красота и Здраве
Свийте порите
Основното при грижата за кожата на лицето е постоянството. Ако само от време на време се сещате да измиете лицето си със съответните продукти, организмът не може да усети вашия ритъм и да се съобрази с него. Недейте да подценявате факта, че кожата на лицето и шията е доста по-нежна и тънка от тази на други участъци от тялото.
Ежедневната грижа за кожата на тези места включа почистване, подхранване и защита от външни дразнещи фактори.
Видимите пори са един от най-сигурните признаци, че структурата на епидермиса е нарушена. Едновременно с това те са и дразнещ козметичен дефект, който е проблем на много жени, а дори и мъже. За да се борите с този проблем, трябва да полагате ежедневни грижи и да предпочитате правилните продукти.
Неутрален тоалетен гел
В грижата за проблемна кожа, ваш най-добър приятел би бил неутралния тоалетен сапун или гел, предназначен за тази зона. Специалистите препоръчват тези продукти да се нанасят с леки масажиращи движения. След като лицето е изплакнато с хладка вода, трябва да се подсуши с мека кърпа без груби движения. След като кожата е почистена и подготвена следват нанасяне на дезинфекциращи, стягащи порите лосиони, тоник с цинк или салицилова киселина. Понякога при използване на сапуни и препарати на спиртна основа, положението на проблемната кожа допълнително се утежнява – щипе, почервенява и се лющи. Ако това се случи дерматолозите препоръчват да се прибегне до употреба на противовъзпалителни хидрогелове вместо мазни кремове.
Пилинг
Пилинг за почистване на кожата се дели на химически и механически. Към механическия спадат скрабовете. А към химическия – микродермоабразиото, което чрез плодовите киселини в себе си разтваря мъртвите клетки.
Ексфолианти
За да си вършат добре работата порите, помагат зърнестите ексфолианти, които премахват мъртвите клетки и полират кожата. Важно е избраният от вас ексфолиант да е достатъчно нежен, за да се използва всеки ден и да съдържа необходимите хранителни съставки, за да успее да предпази новия слой кожа. Внимавайте с продуктите, съдържащи драскащи елементи, тъй като те са доста агресивни. Ако прекалите с употребата им, лицето ще започне да произвежда повече себум с цел да не се пресуши кожата – затова мийте лицето си с ексфолиращи продукти не повече от 1 път дневно. Скрабовете са брилянтни за дълбоко почистване на порите, без да припомняме колко нежна правят кожата след това. Добрият ексфолиант е създаден така, че да посрещне конкретните нужди на вашата кожа. Дерматологът ще ви помогне в правилния избор на подходящия продукт.
Микродермабразио
Микродермабразиото видимо намалява разширените пори, тъй като отстранява мъртвите клетки, които ги запушват. Освен това стимулира производството на колаген, така че кожата изглежда наистина гладка. В повечето случаи микродемроабразио се прилага в салоните за красота, но в аптеките се продават и продукти за домашна употреба. Не си правете тази процедура, ако обаче имате разширени вени. Такава агресивна намеса може да увреди кожата. Препоръчваме ви да използвате продукти, съдържащи салицилова киселина. Ако имате комбинирана кожа, най-добре използвайте продукти както със салицилова, така и с гликолова киселина.
Специални маски
За дълбоко почистване се използват и специални маски, който отделят от кожата мъртвия горен слой и освобождават порите. Основните съставки на маските за дълбоко почистване са всички видове глина – като силен абсорбатор, глината изсмуква мастните съединения от повърхността на кожата. Други елементи на маските са киселините, антисептичните добавки, регулиращи процеса на омазняване и нивото на влажност в кожата.
Трикове с грима
Пропуснете фон-дьо тена: Не нанасяйте оцветяващ крем на места, където има видими пори. Фон-дьо тена допълнително оптически увеличава размера им, като дори матиращият не е за препоръчване. Използвайте пудра: Нанесете неутрална пудра за проблемна кожа директно на местата с ясно видими пори. Пудрата ще матира зоната, така че кожата да изглежда по-гладка. А ако продуктът е съобразен с проблемната кожа, съставките му ще повлияят допълнително за намаляването на порите.
Крем за изравняване на порите (на англ. Pore-Perfecting Cream): Препоръчваме ви да си закупите гелове и оцветяващи кремове, чиято формула е специално създадена за да минимализира и лекува порите.
Списание "Мери", март, 2008