Красота и Здраве
Нарът – витаминната граната
Дори и гранат, картагенска или пуническа ябълка да не ви говорят нищо, то със сигурност нещата се променят, когато чуете думата „нар".
Екзотичният плод е един от най-мистичните и атрактивни дарове на природата. Нарът е възпят още в Стария завет, а в Египет, Афганистан и Кавказ е бил почитан като символ на плодовитостта. Едно от имената на този божествен плод е гранат, но не защото формата му е като граната, а от латинското название granatum, което означава зърнест.
Неговата родина е Югозападна Азия, но се среща дори в по-топлите райони на България. Нарът е изключително богат на витамин C и успешно може да замества лимона. Плодът се е използвал навремето и в борбата срещу тениите, при обилна менструация, възпаление на сливиците и венците. Правела се настойка от кора от нар, която се варяла в 500 мл вода. Отварата се е прецеждала и се е пиела преди ядене. Сокът на киселите плодове е идеална напитка и за диабетици. Наровете стимулират също така дейността на ензимите, предотвратяващи клетъчното рушене. Сокът от нар се използва като антисептик, а плодът е богат източник на фолиева киселина. Интересен е фактът, че един нар осигурява 40% от необходимото ежедневно количество витамин C на човека. В миналото в някои части на света дори използвали кората на нара за усилване на сексуалната възбуда. Заради антиоксидантните си свойства маслото от нар напоследък се използва изключително много не само в медицината, но и в козметиката.
Точно както червеното вино и зеления чай, нарът съдържа високо ниво на полифеноли, мощни антиоксиданти, спомагащи за стабилизиране на свободните радикали, предизвикващи преждевременното стареене. Новите изследвания показват, че нарът може да бъде едно от най-мощните оръжия в борбата с бръчките.
Ето една рецепта, която ще придаде гладкост и енергия на вашата кожа:
смесете в купа 4 чаени лъжици мед, 120 грама вода, 6 чаени лъжици зехтин и 2 чаени лъжици пресен сок от нар. С получената смес масажирайте цялото тяло и я оставете да действа 30 минути, след което вземете душ.
А сега и рецепта за енергиен шейк от нар, лимон и манго: нарежете плодовете на мангото на парченца и ги поставете в миксер. Добавете лимонов сок и миксирайте сместа в шейкър. Енергийната доза съдържа витамините A, C, B1 и D.
Известният дерматолог Хауърд Мурад първи започва да прилага нара в козметиката. Особено през последните 4 години той създава и усилено препоръчва употребата на този плод при хора с акне, кожни раздразнения или слънчеви изгаряния. Д-р Мурад е убеден, че кремовете и изобщо почистващите серии, които съдържат нар, ще премахнат дори и грим, без да оставят кожата изпъната и изсушена. Нещо повече – продуктите с нар успешно се борят и с бръчките по лицето на жените. Обработвайки кожата с нар, тя става жизнена, енергична, чиста и тонизирана, убеден е дерматологът.
Нарът буквално съживява грубата и набръчкана кожа благодарение на естрогенните си свойства. Със своите антибактериални и антивъзпалителни качества екзотичният плод се препоръчва дори и при много чувствителни кожи. Това се дължи на мастните киселини, помагащи да се намалят отоците. Те също водят до намаляване на мускулните болки. Нарът подобрява еластичността и предпазва кожата от неблагоприятните външни условия.
Няколко козметични студия по света, консултирани от Мичиганския университет на медицинските науки, демонстрираха, че маслото от семената на нара стимулира разпространението на керотин в кожата и спомага за регенерирането и заздравяването на епидермиса.
В България вече се произвеждат кремове, съдържащи екстракти от нар и хмел. Те притежават силно изразен подмладяващ ефект благодарение на високото съдържание на фитоестрогени.
Оказва че, че да се използва нар като крем, е много по-добре, отколкото да се консумира. Жените, които харесват този плод, по проучвания били много мелодраматични и често изпадали в криза при всеки неуспех или трудност. Плодът като цяло бил любим на жени, свенливи по природа, които трудно успявали да се отпуснат. В интимния живот пък често променяли своите реакции и винаги реагирали различно на едни и същи ласки и нежности. Така че по-добре се мажете с нара, а не го яжте.
Жана Душкова
март/април