Красота и Здраве
д-р Явор Малинов: Сверявайте вашия биологичен часовник
M: Д-р Малинов, Вие работите в областта на репродуктивната медицина. Защо проблемите, свързани със стерилитета стават все по-актуални?
Предолагам, че една от причините е, че темпото на времето и приоритетите на хората се променят. Бързаме да свършим заплануваната за днес и утре работа и успяваме, но на заден план остава семейното планиране. Средната възраст на моите пациентки е доста по-висока от тази на нашите майки и баби.
M: Това означава ли, че хората трябва да намалят темпа на работа и амбициите си?
Не казвам това. Вероятно е необходим баланс, както и във всички останали сфери на живота. Това, което искам да кажа е, че има биологичен часовник, който неумолимо отмерва годините, месеците и дори дните.
M: Какви са последиците от това, че не поглеждаме биологичния си часовник?
На първо място се получава така, че яйчниците изчерпват резерва си,което означава, че не произвеждат годни за оплождане яйцеклетки. Това се случва на определена възраст, която е различна за различните жени. Затова използваме показател, т.нар.антимюлеров хормон. Той много точно показва, какви са шансовете на жената да направи сполучлив ин витро опит. И ако обективизираме изчерпан яйчников резерв, може да се премине към инвитро по донорска програма, при която резултатите са много добри.
M: Възрастта на жената ли е основният проблем при стерилитета?
Категорично не. Сериозни причини могат да бъдат инфекциозни заболявания, сред които водещо място има хламидиалната инфекция, но също така и запушени маточни тръби, както и наличие на ендометриоза (разрастване на маточна лигавица на нетипично място).
Освен това срещаме в практиката вродени или придобити малформации на матката, наличие на септум или пък двурога матка, което налага хирургична корекция.
M: Как диагностицирате тези състояния и в какво се състои хирургичната интервенция, която споменахте?
В нашата клиника диагностиката и хирургичната интервенция се извършват в голям процент от случаите едноетапно. Обикновено се започва с т.нар. офис хистероскопия, при която се оглежда маточната кухина и остиумите на тръбите. С този метод биха могли да се открият малформациите на матката, като септум или двурога матка, както и наличие на други образувания в маточната кухина като миоми и полипи. Всички те, възпрепятстват възникването и развититето на нормална бременност. Откривайки някои от тези проблеми, ние ги оперираме в момента, в който сме ги диагностицирали. Затова преди малко казах, че диагностиката и лечението при нас вървят ръка за ръка. След извършването на диагностичната и/или оперативна хистероскопия, в много случаи се преминава към т.нар. трансвагинална хидролапароскопия-метод, който се въведе за първи път в България в нашата клиника. Този метод представлява миниинвазивна оперативна техника, при която през влагалището, без никакъв разрез на коремната стена, се прониква в малък таз и се оглеждат маточните тръби и матката. Информацията, която получаваме ни дава възможност да преценим, дали е възможно да стане спонтанно забременявани или това просто няма как да стане. Освен това отново едноетапно, можем да оперираме дискретни малки лезии ендометриоза и ако се налага да се премине вече към оперативна лапароскопия за отстраняване на запушени или възпалително променени маточни тръби, които са пречка както за спонтанно забременяване, така и за инвитро процедурата и износване на нормална бременност. Що се отнася до упойката, ако не се премине към лапароскопия, тя е венозна за около 20 минути и пациентката обикновено си тръгва след 2-3 часа. Не се налага никакъв болничен престой. Ако се премине към оперативна лапароскопия, пациентката си тръгва на другия ден.

M: Оставам с впечатлението, че искате всичко да е медицински уточнено, преди да пристъпите към инвитро оплождане?
Благодаря за този въпрос. Всеки проблем има своята причина. И ако не знаем причината, всичките ни действия се свеждат до формално извършване на стереотипно определени процедури, които за съжаление нямат ефект, струват доста нерви, неразположения и време на пациентите, а и доста средства.
M: Спирайки дотук, вярвам, че сме обяснили всички детайли в проблема стерилитет?
Да кажем една голяма част. Остават проблемите, свързани с мъжкия стерилитет, както и генетичните изследвания, които дават информация за малформативни промени на ембриона. Тези промени в нашата клиника могат да бъдат установени още преди ембрионът да бъде имплантиран в матката чрез биопсия. Но това вече е тема на разговор с останалите звена на нашата клиника, които търсят своите причини и намират своите отговори. А колаборацията между нас просто върши работа.
Интервюто взе: Мариана Аршева
МЕРИ, юли/август 2018