Красота и Здраве
Спиралата за мигли - приятел на окото

Всеки ден, когато поставяме грим на лицето си, отделяме не повече от 5 минути, за да разкрасим миглите си. Това далеч не е достатъчно и неусетно нашите мигли стават рехави, безжизнени и незабележими. Как да върнем жизнеността на миглите си и какво въобще знаем за тях?!
Да храним и овлажняваме миглите си
Миглите, както и останалите косми по главата и тялото ни, над 90% се състоят от белтъка кератин. През целия ни живот миглите падат и на тяхно място растат нови. В повечето случаи този процес преминава напълно незабележимо за притежателя им. Но в случай че миглите ви растат по-бавно, то това нормално оредяване ще бъде забелязано не само от вас. Най-честите причини, водещи до опадане на миглите и техния забавен растеж са некачествената козметика, неправилното сваляне на грима, алергиите, стресът, нездравословното хранене, нарушени функции на щитовидната жлеза и всевъзможни заболявания на окото. Във всеки случай причината за този проблем е строго индивидуална, но ако ситуацията излезе извън контрол или наблюдавате и други неприятни симптоми, то най-добре потърсете лекарски съвет.
Съществуват обаче начини, чрез които да подпомогнете растежа на миглите си и в домашни условия. Може и да се учудите, но маските за коса са идеално средство за подхранване и на миглите. Те съдържат растителни масла и ценни витамини. Има много варианти, но ние ви предлагаме следната рецепта: чисто кедрово масло, бадемово, маслиново или рибено масло, както и маслен разтвор на витамин Е. Маслото на кедровите ядки е уникален природен антиоксидант, без аналог в природата, и е отлично за поддръжка на миглите.
За нанасяне и съхраняване на вече създадената маска може да използвате добре измита и подсушена опаковка от спирала за очи например.
Използвайте възстановяващото масло всеки ден, нанасяйте го с помощта на четчицата на чисти и сухи мигли, започвайки в корените с движение към краищата. Точно както нанасяте спирала. Особено внимавайте обаче да не попадне масло в окото, тъй като усещането не е приятно, а и почистването е трудно. За видим ефект от тази подхранваща и овлажняваща процедура за мигли е необходимо тя да се повтаря всеки ден в течение на един месец.
Ако клепачите ви приемат добре растителни компоненти, то за укрепване на миглите и подхранване на корените им можете да използвате следната масажна смес: растително масло с добавено мляко от алое. Масажът допълнително усилва действието на активните компоненти и приближава резултата до желания ефект.
Да изберем правилната спирала за „очните пазителки“
Много гримьори споделят мнението, че ако трябва да изберете само един от купищата гримове, то това трябва да е спиралата. Основата на повечето спирали за очи е восъкът. Най-често се използва животинският восък – ланолин. Той осигурява гладко нанасяне, но често води и до алергични реакции. Като алтернатива на восъка се използва пчелен восък, восък с минерален произход (или т.нар. вазелин), както и растителен.
Това, че спиралата се нанася гладко, съвсем не е всичко необходимо, за да й дадем титлата „Моята спирала”. Второто, не по-маловажно нейно качество е цветът. За прибавяне на цвят към спиралата често се използват синтетични пигменти. Това обаче далеч не се препоръчва за чувствителните очи, които биха могли да развият алергия. Върху тях е най-добре да бъде нанасяна спирала с минерални оцветители.
Друго значимо свойство, което трябва да се има предвид при избора на спирала, е нейната способност да отделя, удебелява и удължава миглите.
Тук също се използват дразнещи компоненти, като силикон, полимерни елементи и найлонови нишки.
При покупката на спирала е от особено значение да се обърне внимание и на допълнителните подхранващи елементи, които влизат в състава й, като например копринен протеин, пантенол, кератинов комплекс, витамини А, С и Е.
Има моменти, в които дори и да употребяваме скъпа спирала, миглите ни са слепени, неравномерно оцветени и направо грозни. Това може да се причинява от различни фактори. Като например това, че се опитваме да я използваме с години. Тъй като всяка спирала е създадена на основа восък, с времето и с постоянното отваряне восъкът губи своята влажност, става твърд и изсъхва. Именно това налага една спирала да не се ползва повече от 4 месеца.
Ако обаче спиралата ви изсъхне и се втвърди още по-рано, ето един лесен Мери съвет.
За да разтопите сгъстения восък, потопете добре затворената спирала в чаша гореща вода. След няколко минути восъкът ще се е разтопил, а вие ще се радвате на добре гримирани мигли.
Втората причина за недобрия вид на гримираните мигли е обилното нанасяне на спирала. Често през деня ние нанасяме отново и отново спирала с цел да подчертаем още повече погледа си. Това обаче не е добра идея. Поставянето на спирала трябва да става на чисти мигли, като четчицата не бива повече от 3-4 пъти да гали миглите от корените до върха. Ако ви се налага да обновите грима си, по-добре свалете останалото количество спирала с почистващо мляко и нанесете отново.
И накрая една малка хитрост, която ще ви помогне да не прекалявате със спиралата, като при това ще ви осигури пищни мигли. Ако желаете да засилите ефекта от спиралата, добре е в началото на свещенодействието да сложите малки черни точици с молив в основата на миглите си.

Мери хитринки за пърхащи мигли
Професионалните гримьори съветват оцветяването да започва от средата на клепача, като спиралата се нанася отначало на външната половина, а после на вътрешната. Тя се нанася няколко пъти на тънки слоеве, за да не се слепват миглите. Особено внимание трябва да се обърне на миглите във външните ъгли на очите, като движенията са нагоре и встрани към слепоочието. Това създава ефект на бадемовидни очи.
Ако четчицата се задържи за няколко секунди в основата, се получава ефект на извити мигли. Ако миглите ви не са гъсти и пухкави, спиралата за обем се нанася, като четката е разположена вертикално спрямо миглите и буквално всяка от тях се оцветява внимателно.
Цветен туш изглежда много добре на дълги, гъсти и естествено тъмни мигли. Късите и светли мигли трябва да се оцветяват с черен туш. Ако естественият цвят на миглите е светъл или златист, подходяща е кафява, а не черна спирала.
За специална грижа за миглите може да се използва безцветна спирала, съдържаща масла, глицерин, витамини, кератин, пантенол, протеин и други биологичноактивни вещества. Тя може да се нанася както под декоративната, така и самостоятелно.
Ефектът на грима за жени на средна възраст е в това да изглежда естествен и лек. Черният цвят не се препоръчва, по-подходяща е цветна спирала в некрещящи, приглушени тонове – най-добре тъмносин, кафяв или бордо.
Жените, носещи контактни лещи, задължително трябва да използват спирала, тествана от офталмолози. Не се препоръчва спирала с удължители във вид на власинки. Тушът трябва да е качествен, свеж и да не се разронва през деня. Спиралата, както и целият грим се нанасят, след като лещите са поставени. И обратно – първо се свалят лещите, после идва ред на почистващите процедури.
МЕРИ, юли/август 2018