Красота и Здраве
Ароматерапия – природата в помощ на духа
Ароматите и тяхното въздействие върху човека са известни от древни времена. Те оказват положително влияние върху здравето, настроението и духа.
Ароматерапията е широко разпространен метод за възвръщане на общото равновесие на организма, нормализиране на психическото състояние, регулиране на кръвообращението, поддържане на концентрацията, самочувствието и работоспособността.
Използването на аромати за поддържане на човешкия дух и добро общо състояние се базира на употребата на основни масла за третиране на тялото, чиито аромати действат и върху духа. В козметичната индустрия се комбинират разнородни растителни екстракти за получаване на желания ефект.
Терминът ароматерапия е въведен през 1928 год. от френския аптекар Рене Морис Гатефос, който описва изкуството да се лекува посредством употребата на масла-есенции, добивани от растения, цветя, корени или семена.
Ароматерапията възвръща общото равновесие на организма, нормализира психическото състояние, регулира кръвообращението, поддържа концентрацията, самочувствието и работоспособността. Тя е изключително модерен метод за въздействие върху организма, при който се използват лечебните свойства на растенията в зависимост от техния аромат. Изследванията на учените доказват, че повечето от ароматните растения съдържат бактерицидни съставки, които са в състояние да пречистват въздуха и да унищожават болестотворните организми. Също така ароматите предизвикват прилив на бодрост и сили. От опит знаем, че някои аромати стимулират дишането ни, възбуждат апетита, подобряват настроението и самочувствието. А неприятните миризми оказват противоположно действие. Много лечители в древен Египет, Китай, Тибет, Рим и др. са се осланяли на лечебния ефект на билките, приложени под най-различна форма.
Ароматите се използват широко в козметиката при производството на различни кремове, масла, лосиони, парфюми, но се прилагат също и под формата на инхалации, ароматични вани и масажи, маски на лице и тяло и др. При състояния на умора, отпадналост, при ранни белези на остаряване, при белодробни заболявания, сърдечно-съдови, неврологични и ендокринни заболявания, при простуда, анемия, косопад, при заболявания на стомашно-чревния тракт ароматите в различни комбинации могат да повлияят изключително благотворно върху организма и функциите на вътрешните органи.

Ароматерапията ни позволява да се докоснем до природните методи на лечение, доказали се в хилядолетията и изключително ценени и в наши дни.
Етеричните масла са силно ухаещи и притежават уникална проникваемост през кожата, дихателните пътища и през устата, съчетана с антисептични, тонизиращи, психотерапевтични и други специфични свойства.
Какво представляват етеричните масла?
Не случайно етеричните масла са наречени “хормоните” на растенията. Те се получават от цветове, листа, кора, семена, плодове на цветя, дървета и билки. Етеричните масла са силно ухаещи, бързо проникват през кожата и дихателните пътища и действат на организма антисептично, тонизиращо и психотерапевтично.
Ето как действат най-използваните в козметичната индустрия растителни продукти:
- Лавандула – релаксира, успокоява;
- Портокал – тонизира, релаксира;
- Лимон – успокоява, действа антистресово;
- Ирис – тонизира, ревитализира;
- Грейпфрут – тонизира, енергетизира;
- Мента – освежава, стимулира;
- Жен-шен – енергетизира, ревитализира;
- Водна лилия – действа релаксиращо, антистресово;
- Авокадо – подхранва, стяга.

Начин на употреба на етеричните масла:
1. Ароматизираща лампа: 1-5 капки етерично масло или смес от етерични масла се капват в лампата.
2. Ароматизатор за въздух: 5-10 капки се капват върху ароматизатора.
3. Вана: 5-10 капки етерично масло или смес от етерични масла се капват във водата на ваната.
4. Масаж: Етеричните масла или смеси се нанасят върху кожата във вид на масажно масло, приготвено чрез смесване на 20 мл. растително масло и 1-5 капки етерично масло или смес от етерични масла.
Масажното масло да се тества преди масаж!
Общи насоки при употреба на етерични масла:
1. Прочетете внимателно инструкциите при използването на различните видове масла, за да предотвратите нежеланите реакции и страничните ефекти.
2. Да се съхраняват на хладно, добре затворени в оригинални шишета.
3. Да се пазят от малки деца.
4. Да се употребяват само разредени върху кожата и лигавиците. Никога не прилагайте етеричните масла директно върху кожата.
5. Да не се употребяват в първите месеци на бременността и при бебета.
6. Да не се приемат вътрешно, освен ако не са предписани от специалист.
7. Да не се употребяват заедно с хомеопатични средства
МЕРИ, юли/август 2018