Красота и Здраве
Бънджи скока – да намериш или преодолееш себе си
ЛИЧЕН ДУЕЛ ИЛИ НЕТРАДИЦИОННА СЕКС ПРАКТИКА
Има много хора, които обичат да предизвикват самите себе си на нещо като личен дуел – да се изправят срещу страховете си и да ги победят. Ако имаш страх от водата – плуваш надълбоко; ако се отвращаваш от змии, ставаш чест посетител на терариума; ако не понасяш височини – скачаш. Някои екстремисти твърдят, че бънджи скоковете са ги променили чисто психологически, накарали са ги да се гордеят със себе си, че са преодолели нещо в самите тях.
Други пък си признават, че това им носи чисто сексуално удоволствие, за което дори си има научен термин *акрофилия*. Ако прелистим строгите тълковни речници, ще открием, че става въпрос за *хора, които получават сексуална възбуда от височини. Вълнението от покачване нивото на адреналина по-късно може да се трансформира в страст и сексуално желание.*
Към който и от двата типа да спадат бънджи-екстремистите, едно е сигурно обаче – изживяването е неописуемо.
ИСТОРИЯТА
В началото бънджи скоковете са били символ на зрялост и мъжественост. Този екстремен спорт се е зародил на остров Пентекост в Тихия океан. Едно от племената там измислило начин, по който младежите да докажат, че вече са пораснали и са станали по-смели – те завързвали краката на престрашилите се с лиани, след което ставали свидетели на скок от 25-метрови кули, направени от бамбукови стъбла.
На 1 април, 1977 година четирима членове на Клуба за Опасни Спортове към Оксфордския Университет осъществили първия съвременен бънджи скок. За целта използвали висящия мост на Клифтън, който се отличавал доста като височина от бамбуковата кула – тук вече ставало въпрос за внушителните 72 метра. За жалост, екстремистите не станали любимци на блюстителите на реда и били незабавно арестувани. Явно никой не искал да последва съдбата на четиримата смелчаци, тъй като в следващите десетина години за този спорт не се чуло нищо.
За родина на съвременните бънджи скокове се приема Нова Зенландия, където в края на 80-те години започва практикуването на скокове с ластично въже. Бънджи скоковете дължат своята известност на новозенландеца А.Дж.Хакет, който извършва легендарен скок от Айфеловата кула в Париж, предаван по всички световни телевизионни канали.
БЪНДЖИ В БЪЛГАРИЯ
През 1992 година започват да се провеждат първите бънджи скокове в България. На 10 април същата година Росен Касабов осъществява два изпитателни скока от Аспаруховия мост.
Не са малко българските обекти, които днес се използват за този екстремен спорт – сред тях са освен споменатия по-горе варненски мост, и тези в Буново, Клисура, Розино, Долно Камарци, Копривщица, Витиня, Велека, Козница, Писанец.
В зависимост от височината на самия мост, цените варират между 25 и 50 лв. Подготовката за скока е около 10 минути, а самото спускане трае значително по-малко.
Всички смелчаци обаче твърдят, че това са паметни минути.
ДА УСЕТИШ СКОКА
Най-важното е да се преодолее психическата бариера от височината и предстоящия полет в празното пространство. Тук няма значение колко си висок, колко тежиш, спортуваш или не; важно е да си истински мотивиран да го направиш.
Няколко са факторите, които биха попречили на вашето смело въздушно решение – ако имате високо кръвно, сърдечни проблеми, тежка форма на очни заболявания или ако сте под 16-годишна възраст, а не сте се снабдили с пълномощно, подписано от родителите.
сп.Мери, август 2016