Красота и Здраве
Ослепителната усмивка - най-добрият подарък
Д-р Емилия Миланова е лекар по дентална медицина. Тя е завършила Медицински университет в София, като съчетава следването си със стаж в университетски болници в Бордо, Франция. Към настоящия момент участва в програма за следдипломна квалификация в Университета на Кембридж, Великобритания.
Ежедневно се срещаме с нови и различни хора и макар често те да се различават - културно, религиозно или езиково, и ние да се колебаем как да общуваме с тях, има един универсален инструмент, който винаги можем да използваме - това е усмивката. Тя може да е спонтанна или загадъчна, чаровна или непринудена, прикрита или заразна... или средство, с което да спечелим нечие внимание.
Още в древни времена усмивката се е приемала като важна част от човешкия облик. Маите са заменяли изгубени зъби със слонова кост, а египтяните са подчертавали устните си с багрила. Тези практики свидетелстват за човешкия стремеж към съвършената усмивка още от древността. В днешно време красивата усмивка се олицетворява от здрави и бели зъби.
Защо усмивката е толкова важна за нас?
Една чаровна усмивка е повод за начало на флирт, една срамежлива усмивка е знак за привличане, а една широка, искрена усмивка е знак за желание за комуникация. Когато се усмихваме, ние неминуемо отправяме невербална покана към околните за сближаване. Но нека оставим темата и съветите кога и как да си служим с езика на невербалната комуникация и дни преди настъпването на Деня на влюбените да открием начини да се погрижим за нашата усмивка, както и за усмивката на любимите ни хора. Именно в грижата за зъбите се корени и красивата усмивка.
Какво Ви вдъхновява в грижите за усмивките на Вашите пациенти?
Един от най-вдъхновяващите моменти в практиката на стоматолозите са вълнението и радостта на пациентите, и искрената усмивка на лицата им, когато се погледнат в огледалото. За тях белите и здрави зъби означават повече усмивки, повече настроение, повече увереност и самочувствие, а също така и повишено либидо.
Не всички хора имат „зъби като бисери”. На какво се дължи тъмното оцветяване на зъбите?
Всеки ден емайлът на зъбите ни се покрива с тънък слой наречен пеликула. Неговата функция е да предпазва зъба от действието на увреждащи агенти, като ги задържа на повърхността си. С премахването му при миене на зъбите се отстраняват и отложените върху него оцветявания от храните през деня. Когато обаче остатъците от храна или напитки се задържат по-дълго време в контакт с емайла, те проникват в поресттата му структура и се задържат там трайно. Това е механизмът на образуване на външното оцветяване на зъбите. Съществуват и вътрешни за емайла оцветявания, дължащи се на проникване на частици в пукнатините на емайла, петна причинени от медикаменти, както и такива прозиращи от подлежащия дентин.
Какво представлява избелването на зъбите и кога можем да преминем към него?
В основата на хубавата усмивка стоят здравите зъби и венци, както и поддържането на добра орална хигиена. В случай, че тези условия са налице, можем да помислим и още една крачка напред, а именно как да направим нашата усмивка още по-хубава, по искряща и по-бяла. В своята същност избелването на зъбите на разбираем език представлява процедура, при която чрез химичен агент се постига изсветляване на зъбити. Но дори и при наличието на предпоставки за прилагането на процедура за избелване на зъбите, трябва да се знае, че съществуват относителни контраиндикации. Сред тях са нелекуван кариес, силно оголени шийки или клиновидни дефекти по шийките. Това са места, които ще са в контакт с избелващия агент и могат да доведат до силна чувствителност, болка и увреждане виталитета на зъбите. Задължително условие е преди започването на избелваща процедура кариесът да бъде излекуван, а степентта на чувствителност може да бъде обсъдена с лекаря по дентална медицина. Отново той ще ви посочи евентуалното наличие на "пломби" и/или корони в границите на вашата усмивка, които биха запазили цвета си след процедурата, което би довело до разлика между тях и избелените участъци.
Какви са начините за избелване?
След направена консултация със специалист могат да се обособят 3 възможности за постигане на желаната по-бяла усмивка.
1. При хора, при които се забелязва лека промяна в цвета, често пъти употребата на избелващи системи и пасти, които могат да се закупят от търговската мрежа, водят до желания резултат. Избелващите пасти имат в състава си едрозърнести абразиви, спомагащи за ефективното отстраняване на натрупалите се плака и леки оцветявания. Вследствие тяхното приложение зъбите разкриват естествената си белота.
2. В случай, че по повърхността на зъбния емайл се забелязват тъмно оцветни точици или ивици, (често наблюдавани при пушачите), се налага отстраняването им от специалист. След професионално почистване пациентите остават с впечатление, че зъбите им са избелени, а всъщност е разкрит естественият цвят на зъбите.
3. Вариантът, при който се наблюдават петна в емайла на зъбите или значително потъмняване е предпоставка за професионално избелване със система, избрана и съобразена с нуждите на пациента. Има 2 основни вида системи за професионално избелване - настолна, която се извършва в кабинета при стоматолога и системи за домашно избелване - изготвят се индивидуални силиконови шини, в които пациентът сам поставя избелващ гел и трябва да носи определено време в зависимост от препоръките на производителя.
Има ли вредно въздействие избелването на зъбите?
Много добър въпрос. Иска ми се да развенчаем мита за "увреждащото въздействие" при избелване на зъбите. Най-често използваните агенти при избелване са водороден пероксид и карбамидов пероксид. Доказано е, че концентрациите в избелващите системи са едновременно ефективни и не увреждат емайла. Много от производителите добавят и флуор в състава на продуктите, което позволява едновременното подсилване и заздравяване на повърхността на зъбите, като същевременно се намалява тяхната чувствителност по време на процедурите.
Доктор Миланова, какви са вашите препоръки към пациентите за поддържаване на белотата на зъбите?
Постигнатите резултати трябва да се поддържат с няколко лесно изпълними препоръки:
1. Редовно използавне на допълнителни орално-хигиенни средства, като конци и вода за уста, които предотвратяват задържането и натрупването на плака и оцветявания;
2. След прием на кафе, червено вино, чай, плодови сокове да се изжабурим с глътка вода при невъзможност за измиване на зъбите веднага след консумация.
3. Използвайте дъвки без захар, както и консумирайте често храни от типа на ябълки, моркови, круши. Те стимулират слюноотделянето, което е естественият механизъм за самопочистване на устата.
4. Не използвайте често избелващи пасти, тай като при продължителната им употреба абразират и изтъняват прозрачния емайл, под който започва да прозира по-тъмната вътрешна част от зъба, изградена от дентин.
5. Последно, но не по важност - посещавайте периодично вашия стоматолог според неговите препоръки с цел извършване на профилактика и хигиена. Имайте предвид, че профилактичният преглед се провежда на всеки 6 месеца, но в зависимост от пациента, срокът може да варира.
Какво ще ни кажете в заключение?
Бъдете последователни и отговорни спрямо здравето и хигиената на вашите зъби. Няма по-голяма награда за положените грижи от здравата и красива усмивка. Помнете, че усмивката е силно въздействащо оръжие в „устатата“ на притежателя й!