Красота и Здраве
Фитнесът полезен не само за тялото,но и за духа
Проучванията показват, че системното спортуване се грижи за умствения и емоционален комфорт. Фитнесът подобрява вашето настроение, усилва възможността за правилна самооценка и дава увереността, необходима да се справите с всичко, което се изправя на пътя ви. Някои проучвания загатват дори, че фитнесът подобрява и функцията на мозъка.От научна гледна точка
При физическа активност в тялото се отделят химични вещества, известни като ендорфини. Ендорфините са природните унищожители на болката и редуктор на стреса. Те намаляват безпокойството и депресията и произвеждат вещества, които ни карат да се чувстваме спокойни.
Дори една тренировка може да предизвика отделянето на природни антидепресанти като допамин, серотин и норепринерфин. Интензивните и разнообразни тренировки са много ефективни за намаляването на депресивните състояния, състоянията на напрегнатост, гняв и объркване.
Дори кратки умерено напрягащи тренировки могат да подобрят вашия поглед върху живота и да намалят изпитваното безпокойството. Независимо дали ще направите 10-минутна разходка, няколко подскока или ще покарате колело около блока, ползите от това ще са не само физически, но и емоционални.
Оръжие срещу стреса
Хроничният стрес води до отделянето на няколко различни химични вещества и хормона в тялото. Те повишават кръвното налягане, намаляват имунитета, правейки ни податливи към настинки и болести, намаляват паметта, увеличават количеството на натрупаните мазнини и водят до депресии.
Редовната физическа активност има доказано антистрес действие. Химичните вещества и хормони, отделяни по време на фитнес, са арсеналът, побеждаващ стреса.
Канадски учени открили, че хората в депресия се чувстват значително по-добре след тренировки с продължителност от 20 минути до 1 час, провеждани 3 пъти седмично в продължение на 5 седмици. В някои случаи положителният ефект бил налице в продължение на година след това. Трябва да се отбележи обаче, че тежките случаи на депресия изискват лекарска консултация и комбинирано лечение.
В своето проучване група австралийски изследователи сравняват хора, които практикуват прогресивно-релаксионни техники, с група, правеща по 30 минути аеробни упражнения 3 пъти седмично. Резултатите сочат, че втората група има по-ниско кръвно налягане и по-добри реакции към силен стрес.
Повишаване на самочувствието
Това как се чувстваме оказва директно влияние върху това как използваме телата си и как изглеждаме. Чувството на тъга или съмнение може да ни накара да превием телата си в усилие да се самопредпазим. Резултат от това е стягане на гръбначния стълб и облекчено може би затруднено? дишане. По този начин се самоограничаваме до малки движения, водещи до втвърдяване и отслабване на мускули и стави. Не е чудно тогава, че духът отслабва и самочувствието ни се срива.
Много често още самото започване на нова фитнес програма ви кара да се чувствате по-пълноценни. Занимавайки се продължително време с програмата, забелязвате как самочувствието ви постепенно нараства. Изберете си упражнения за разтягане и сила. Те ще ви помогнат физически да се чувствате по-добре и да гледате на света позитивно.
Йогата може да ви помогне да укрепите самочувствието си. Изпънете краката, ставите, гърба и се почувствайте стабилно стъпили на земята. Йога-упражненията подпомагат правилната позиция на гръбначния стълб и увеличават обхвата на движенията. Те отварят гръдния кош за дълбоко и регулярно дишане, което действа успокояващо на нервите.
Почивка
Като всичко, с което се занимавате в свободното си време и като всяко любимо хоби, фитнесът ви дава възможност да си отпочинете от делничните мисли, притеснения и отговорности. По този начин след тренировка се завръщате към обичайния си начин на живот отпочинали, ободрени и дори по-проницателни.
Подобрявайки циркулацията на кръвта в организма и пренасяните от нея кислород и хранителни вещества към мозъка, аеробните упражнения стимулират неговата дейност и подобряват паметта.
Различни проучвания показват, че редовното вдигане на тежести и аеробните упражнения имат още едно положително въздействие върху организма. Те подобряват качеството и количеството на съня. А здравият нощен сън освежава и ободрява организма и подобрява работоспособността.
Малко фитнес – много енергия и здраве
Продължават проучванията върху ефекта на физическата активност върху мисловните процеси и емоциите. Неотдавнашно проучване показва, че след 30 минути, прекарани на пътеката във фитнеса, нивото на безпокойство е с 25 % по-ниско.
Енергична разходка, кратък крос или дори няколко разтягания по време на деня могат да помогнат за облекчаване на стреса и да ни сложат розови очила. Редовните физически упражнения освобождават група полезни за организма вещества, които ни карат да се чувстваме физически здрави, стимулират мисловната проницателност и позитивните емоции. Изберете си комплекс упражнения, които харесвате и приемайте чрез тях доза добро здраве всеки ден. Бъдете здрави и щастливи!
сп.МЕРИ, май 2015