Красота и Здраве
Луничките – чаровно украшение или неприятен дефект
През зимата много жени се сблъскват с проблема пигментирана кожа. Луничките от своя страна традиционно предизвикват умиление и се считат за детинска украса на лицето. Това обаче е виждането на хората, които нямат в действителност този проблем. Далеч по-различно е мнението на дамите, които виждат малките кафяви петънца всеки път, когато се доближат до огледалото. През 2007 година британски учени откриват неочаквано потвърждение на народното поверие, че хората с многобройни лунички по кожата са надарени от съдбата. Специалистите от Научно-изследователския център на университета "Кингс колидж" установяват, че въпросните „украшения” са показател за повишената способност на организма да се противопоставя на стареенето. Оказва се също така, че хората с многобройни лунички имат по-дълги теломери - крайни участъци на хромозомата, които я защитават от външно въздействие и по този начин удължават срока на нейното съществуване.
И все пак всяка жена мечтае да има равен и свеж цвят на кожата на лицето. И това не е просто дамски каприз - дерматолозите са категорични, че всяко петно може да носи опасност. Чувството за дискомфорт и неувереност в собствената красота кара съвременната дама да се чувства недотам работоспособна, като същевременно понижава самооценката и настроението. „Виновник” за пигментацията е меланинът, излишното количество от който води до петна в областта на кожата на лицето, рамената, шията и зоната на деколтето.
В повечето случаи луничките излизат наяве през пролетта, задържат се през лятото, а през есента и зимата избледняват, дори изчезват. Причината за тяхната поява са ултравиолетовите слънчеви лъчи. Когато са слабо проявени, те не представляват козметичен дефект, дори в някои случаи придават своеобразен чар. Но когато са много, нарушават естетическия вид на лицето.
Методи за борба
Козметичната индустрия предлага няколко пътя за избавяне от пигментните петна и луничките. Заедно с процедурите обаче не трябва да пропускаме и приема на витамини от групата на витамин В, повече витамин С и храна, богата на тях.
Изсветляване на петната
За тази цел се използват средства, съдържащи избелващи елементи. Като например лимонената киселина, чист кислород или салицилов спирт. Най-силното средство за избелване е хидрохинон – много токсично вещество. По-безопасна е употребата на арбутин, който се съдържа в алоето.
Пилинг на пигментираната кожа
С тази задача отлично се справя химическият пилинг, който буквално разтваря роговите клетки. Минусът на този метод е, че кожата силно се травмира, а червенината преминава след около седмица. Този метод се разделя на повърхностен, среден и дълбок.
Криоапликация
Процедурата представлява лечение с течен азот. Непосредствено след манипулацията петното е силно зачервено, а след 2-3 дни кожата потъмнява и се олющва.
Фотоподмладяване
Протича с помощта на високочестотен източник на светлина, който разрушава меланина. Методът се счита за особено ефективен при хора с дългогодишна пигментация. Няколко дни след сеанса петната изчезват.
Лазерни процедури
Въздействието на лазера се основава на лъчево влияние върху клетките, съдържащи повишено ниво меланин. Лъчът поглъща въпросния пигмент, като по този начин разрушава клетките. Това е най-щадящият метод за отстраняване на лунички. В повечето случаи са необходими не повече от 3 процедури.
Кремове
Избелващите кремове правят петънцата по-слабо видими, като ги разбиват на мънички частици. За дома се препоръчва и пилинг с плодова киселина.
Домашна козметика
Ако не доверявате кожата си в ръцете на специалисти, можете да пробвате следната тибетска маска: 100 грама мед се смесва със сока от 1 лимон. Получената каша се намазва на салфетка, която се поставя върху лицето за не повече от 15 минути. След това лицето се измива с приятно топла вода.
Профилактика и хранене
За профилактиката по правило са необходими по-малко материални и времеви ресурси. Ето защо е добре да спазвате следните правила:
1. Винаги ползвайте слънцезащитен крем, дори и когато няма слънце. SPF 15 е най-ниският фактор, който можете да си позволите;
2. Периодически приемайте витамини С и В 12;
3. Всяка вечер мажете лицето си с кисело мляко и след 20 минути го измивайте с хладка вода.
4. Нанасяйте върху луничките сок от краставица.
5. Няколко пъти дневно покривайте луничките със сок от бреза. Повтаряйте процедурата, докато почувствате резултата.
6. През лятото и пролетта ползвайте крем с ретинол - той повишава осезаемо фоточувствителността на кожата;
7. Химическият пилинг и другите козметични процедури най-добре извършвайте само през есента и зимата;
8. След всяко посещение в салоните за красота нанасяйте обилно крем против слънце.
Витамини С и РР понижават чувствителността на кожата към UB-лъчите, затова не пропускайте да поемате следните техни източници: лук, зеле, домати, шипки, картофи, фасул, вишна, портокал и кайсии.
сп. Мери, февруари 2015