Красота и Здраве
Огледалце, огледалце от стената....
„Как изглеждам?” – коварен въпрос, на който по принцип очакваме одобрителен отговор. И честен, естествено. Последното можем да си гарантираме, само ако зададем този въпрос на огледалото. Кратка справка по същата тема получаваме от беглите погледи на отражението си във витрините или прозорците на колите. Отговорът ще е честен и може никак да не ни хареса. А за това си има толкова много причини.
Привлекателните хора са галеници на съдбата. Това не може да се оспори по никакъв начин. Ето някои факти, които го доказват:
- Привлекателните деца са по-популярни както сред съучениците си, така и сред учителите. Последните са склонни да им пишат по-високи оценки, но имат и по-високи очаквания от тях. По-често ги изпитват или включват в различни дейности, като по този начин стимулират тяхната изява.
- Привлекателните кандидати имат по-голям шанс да заемат вакантно работно място и да получат по-високо заплащане. Едно интересно изследване, на което много се смях като го четох, показва, че колкото мъжът е по-висок и строен, толкова по-голяма заплата получава.
- Пристрастието към хубостта се проявява в много социални ситуации – редица изследвания показват, че се отнасяме по-приятелски и сме склонни на повече компромиси, ако говорим с физически привлекателен човек.
- Ако човек е хубав, то задължително е и добър. Освен това хубавата външност става гарант за висок интелект, умения, социални навици, дискретност – въобще красиво подредена ценностна система. Точно като външността. Не сте ли забелязали – добрата принцеса е хубава. А лошата мащеха е грозна като чума.
Външността винаги е била с голямо значение
Значението на външността не е привилегия само на днешната култура. Всеки период от историята си е имал свои стандарти за това какво е красиво. И всяко общество с времето си е имало свой идеал. През 19 век красотата означавала садистично стегнат корсет, който докарвал проблеми с дишането и храносмилането. Сега корсети в популярното облекло няма. Но има много други, не по-малко жестоки начини, които използваме, за да намалим теглото си и се сдобием с идеална фигура.
Как ни набутаха в тази каша медиите?
Не отричам, че външният вид е важен. Но когато грижата за него се превърне в мания, човек леко започва да се притеснява. Филми, предавания, списания, билбордове, реклами – всичко това налага такива стандарти за красота, че и 100 години да не хапваме мазно, пак няма да ги стигнем. Те направиха така, че естествената грижа за външния вид да се превърне в обсебване. Как става това:
- благодарение на медиите в момента се подчиняваме на твърде сурови и еднообразни стандарти за красота;
- телевизията, билбордовете, списанията и какво ли още не ни поставят в компанията на „хубави хора” много по-често, отколкото виждаме собственото си семейството. Това прави наложения модел за красота да изглежда истински, нормален и достижим.
- този стандарт за красота е направо невъзможен. Едва 5% от дамите могат да прескочат високо вдигнатите идеи за това как трябва да изглежда една красива жена.
Щастливи ли са красивите хора?
И да, и не. Безспорно хубавият външен вид отваря без ключ доста врати. Но често, поглеждайки в огледалото, хубавите хора виждат освен впечатляваща визия и голяма доза несигурност. На какво би могло да се дължи това? Красивите хора често са подложени на голямо напрежение. Те трябва да успеят да оправдаят завишените очаквания към тях. Интересни изследвания показват, че в много случаи такива хора не могат да се възползват от външността си. Често те не вярват в своите възможности и талант, защото смятат, че постиженията и признанието се дължат на хубостта им. Ако си модел, това не е проблем. Но манекенството не е единствената професия на света.
Погледнете се в огледалото. Какво виждате?
Това, как хората приемат отражението си, зависи от много неща: пол, години, етнос, сексуална ориентация, семейно положение, детство. Това, как ще погледнете на себе си в огледалото зависи дори от естеството на последното списание, което сте чели. Или от телевизионното предаване, което сте гледали до преди малко. От това къде сте пазарували или добре ли се чувствате здравословно. На пръв поглед съвсем далечни от темата неща определят дали ще се харесаме или не, когато се погледнем в огледалото.
Голямо значение има това, че сме хора
Ако бяхме кучета, котки или коне, нямаше да осъзнаваме, че отражението в огледалото всъщност сме ние. Повечето животни мислят, че са застанали лице в лице с друго животно от своя вид. Голямо изключение правят само човекоподобните маймуни – шимпанзетата, горилите и орангутаните разпознават себе си в огледалото, точно както и хората. Забавно е да разберем какво правят приматите пред огледалото: те го ползват, за да се чистят, да махат храната от зъбите си и да правят гримаси – малко или много реагират като нас хората.
Мъжът и жената пред огледалото
Единодушно всички изследвания показват, че жените са доста по-критични към външния си вид, отколкото мъжете. Освен това са много по-малко склонни да се възхитят на това, което виждат в огледалото. Осем от 10 жени не са доволни от отражението си. Но повече от половината нямат основание да са недоволни, а виждат нещата преиначени.
При мъжете положението е различно – те или са доволни от това, което виждат в огледалото или са безразлични. Проучванията ясно посочват, че мъжете приемат положително своето отражение, даже са склонни да преувеличават своята привлекателност. Нещо повече - мъжете се гледат в огледалото не за да видят евентуалните недостатъци във външния си вид.
Тогава идва въпросът – защо жените са толкова по-критични към външния си вид от мъжете? Отговорът – защото жените са преценявани по визията си много повече, отколкото мъжете. Стандартите при женската красота са значително завишени и доста строги. Жените са бомбардирани с образите на „идеалното” лице и фигура – както психолозите го наричат „официалното тяло”. И когато това “официално тяло” се появява непрекъснато по телевизии, списания и реклами, то се превръща в моден закон. И всяко, дори и мъничко отклонение, се смята за ненормално, даже грозно. В наши дни момичетата виждат толкова приказна хубост и стандарти за идеална красота, за колкото техните майки не са и чували.
Какво значение имат годините
Детство: женското недоволство от външния вид започва от много ранна възраст. Хлапетата започват да разпознават себе си в огледалото на около 2 годишна възраст. А малките момиченца започват да недоволстват от това, което виждат в огледалото, само няколко години по-късно. Американско проучване показва, че 81% от десетгодишните момичета са опитвали поне веднъж някоя диета. Шведско проучване показва, че 25% от седемгодишните момичета се опитват да отслабнат чрез диети. Те вече страдат от „изкривеното възприемане на тялото”, оценявайки себе си погрешно като по-дебели, отколкото са в действителност. Подобно изследване в Япония показва също голям процент на момиченцата в началното училище, които смятат, че са прекалено дебели. Истерията е толкова масова, че дори и слабичките момичета искат да намалят теглото си.
Отношението към детето е много важно за оформяне на самочувствието му. Ако в детството човек е бил подложен на шеги и подигравки заради някой недостатък на фигурата си, напълно е възможно да получи трайни увреждания и изкривено приемане на тялото си. Друг много важен фактор е липсата на прегръдки и докосване по време на детството.
Момчетата не показват големи притеснения относно външния си вид. Дори и да имат закръглени фигури, това не ги притеснява особено. Край тяхното спокойствие момичета със слаби тела се пръскат от притеснение.
Юношество: Съвсем в началото на пубертета може да намерите някои момчета да изкривят недоволно лице, когато се видят в огледалото. Но с напредването на възрастта и последвалите физически промени това недоволство изчезва. Порастват на височина, раменете им стават широки, натрупват се мускули.
При момичетата пубертетът прави нещата още по-лоши. Съвсем логичните промени в тялото – оформянето на ханша и бедрата, ги шокират, защото ги отдалечават от желания идеал за красота. Изследване на Харвард показва, че повече от 2/3 от дванайсетгодишните момичета смятат, че са твърде пълни. Ставайки на 13 години, около половината от момичетата са нещастни, когато става въпрос за фигурата им. На 14 години сълзите стават неудържими заради горепосоченото увеличаване на ханша и бедрата. До навършването на 17 години само 3 от всеки 10 момичета не са били на диета.
След пубертета: 80% от момичетата на 18 години, когато се оглеждат в огледалото, не харесват това, което виждат. Повечето от тях не могат да видят правилно своето отражение. Ясно е, че анорексичките виждат себе си много по-дебели от това, което са. Но не е задължително да си болен от това хранително разстройство, за да виждаш изкривен образа си в огледалото – така както правят 80% от дамите. Шокиращ процент, като се има предвид, че това са нормални, привлекателни жени, без проблеми с теглото. Но като се погледнат в огледалото виждат грозота и пълнота.
В някои по-нови изследвания се твърди, че и мъжете започват да не се харесват, когато се задържат пред огледалото. Другата възраст, в която това недоволство се засилва, е между 45-55 години. Поне мъжете са на периоди, за разлика от дамите.
Каква роля има етническата принадлежност
Чернокожите дами и азиатките имат по-позитивно отношения към външния си вид в сравнение с жените от бялата раса, доколкото това зависи от стандартите, които те са приели от доминиращата култура. Изследване на мексикански емигранти в Щатите показва, че тези, които са емигрирали след навършване на 17 годишната си възраст, по-трудно се поддават на влиянието на новите стандарти. За онези, които са дошли в страната преди да навършат 16 години, подчиняването на новите критерии за красота е далеч по-голямо. Изследване на Вашингтонския университет показва, че чернокожите жени имат по-високо самочувствие и чувство за расова принадлежност. Те определено смятат, че са далеч по-привлекателни от някоя предполагаема „хубава” бяла супермоделка. Друго проучване сочи, че 40% от чернокожите дами със средно и леко наднормено тегло считат себе си за привлекателни, даже много. Това е така, защото афро-американските жени са по-разчупени и гъвкави във виждането си за това какво е красиво, което е нетипично за жените от бялата раса. Последните наистина се подчиняват на доста строги правила за хубост и нито крачка в страни.
Сексуална ориентация
Хомосексуално насочените мъже често не са доволни от това, което виждат в огледалото, за разлика от хетеросексуалните мъже. Но при жените с афинитет към собствения пол отношението към тялото е по-положително, отколкото на другите жени.
Телевизия и списания
Интересно изследване показва, че хората недоволстват от отражението си в огледалото, ако наскоро са гледали предаване, в което са участвали атрактивни жени или покрай хубавите дрехи са съзерцавали и перфектните тела на манекенките по някой моден канал. Същия ефект може да предизвикат и снимките на хубави жени в някое светско списание. Не можем да съдим медиите, че залагат на атрактивни хора за реклама и рейтинг. Спомнете си сериала “Спасители на плажа”, където по пясъка търчаха такива тела, че свят да му се завие на човек.
Същото е при четенето на модни списания. Според повечето изследвания купищата лъскави снимки на супер слаби и хубави модели предизвиква у читателките депресия, вина, срам, несигурност, като едновременно с това възхищение и подкрепа на този идеал за красота.
За настроението – много ясно
Експериментите показват, че хора, които са ядосани, раздразнени, натъжени от някого или нещо, са склонни да се видят като баба Яга в огледалото.
Семейно положение
По принцип хората, които имат дълги връзки, гледат на тялото си положително за разлика от самотните. Това важи за всички възрасти. Друго изследване показва, че тийнейджърите, които се организират групово да ходят някъде, са позитивни. А тези, които излизат само с половинката си, гледат по-негативно на отражението си.
Бременност
За щастие повечето изследвания показват, че жените, които очакват бебе, имат по-положително отношение към тялото си въпреки очевидните промени, които ги отдалечават драстично от идеала за красота. В този случай, естествено ако бременността е желана, жената започва да гледа с пренебрежение на стандартите за красота. Дали защото си има мисия или защото това е чудесна причина да оправдае недостатъците си.
Обяд
В един експеримент жените, които имат хранително разстройство, смятат че размерът на тялото им се увеличава, ако хапнат дори само едно парче шоколад или изпият чаша сок. Напълно е възможно тези дами да се видят огромни в огледалото, ако разберат, че са изяли и една калория повече.
Пазаруването
Пазаруването е хубаво нещо, забавно и повдигащо настроението. Но има един капан. Изследване показва, че жените, които по време на пазаруване са пробвали разни дрехи и по специално бански, когато излязат от пробната определено гледат по-негативно на отражението си.
Досадният месечен цикъл
Това всяка жена може да го потвърди. Дните преди цикъла и съответните хормонални и физически промени няма как да ни накарат да се гордеем с тялото си, така че сме склонни да отвръщаме с неприязън поглед от огледалото чак до след няколко дни.
Спорт
Изненадващо е, че при спортистите, чието тяло често е идеал за мъжка красота, вероятността да са недоволни от визията си е много по-голяма, отколкото при мъжете, които не спортуват. На яростно трупащите мускули мъже често се гледа като на суетни и самомнителни хора. Всъщност доста от тях имат ниско самочувствие комбинирано с висок перфекционизъм.
Обратното е при дамите. Американско проучване сочи, че жените фитнес-маниачки приемат тялото си далеч по-оптимистично в сравнение с другите жени. Нещо повече – системните физически упражнения имат ефекта на психотерапия при дами, които непрекъснато са недоволни от външния си вид. Обобщено, правете упражнения.
А когато сме закръглени
Фобията и предразсъдъците срещу наднорменото тегло в нашата култура кара пълните хора (предимно дамите) да се срамуват от тялото си. Нещата стигат до там, че психическото състояние на жените с наднормено тегло често е по-лошо от това при хора, които имат хронични здравословни проблеми или някакъв недъг. И тези проблеми не идват от пълнотата сама по себе си. Защото в общества, където пухкавата фигура е на почит, пълните хора не показват никакви признаци на неувереност и срам за разлика от тези култури, където красотата това е слабата фигура.
И ние сме виновни. Колко пъти сте успявали да скриете подигравателната или пълна с превъзходство усмивка, когато видите пълна жена. Особено ако е решила да се облече в модерни, но не толкова подходящи за фигурата й дрехи.
И като за финал, това, което правят мъжете, е доста умно – когато гледаме в огледалото да не търсим несъвършенствата, а това, което ни прави уникални. Дори и да е бенка на носа.