Красота и Здраве
Мозъкът трябва да се храни!
Вие сте нервни, възбудени или уморени? Трудно запомняте имена или телефонни номера? Значи държите мозъка си гладен. Главният мозък е много “лаком”. Въпреки че е едва два процента от телесното тегло, мозъкът изисква 20 процента от цялата постъпваща в организма енергия.Съгласно най-новите изследвания за пълноценния процес на мислене организмът се нуждае от десет вещества.

- Глюкозата доставя енергия на клетките, съдържа се в хляба, фидето и юфката, картофите и бананите.
- Желязото е необходимо, за да може кръвта да доставя кислород на главния мозък, съдържа се в нетлъстото месо, зеленчуците, плодовете, сусама.
- Витамините В1, В6 и В12 осигуряват “бързо включване”, съдържат се в маята, млякото, зеленилата и черния дроб.
- Цинкът и медът активизират процеса на мислене, организмът ги извлича от картофите, ръжта, цветното зеле.
- Лецитинът подобрява паметта и способността за концентрация, съдържа се в орехите, яйцата, сметаната, скумрията и херингата.
- Калцият и магнезият укрепват нервите. Източници на тези елементи за нас са пилешкото месо, киселото мляко и сиренето, а също така намиращите се и на нашия пазар авокадо и манго.
Дълго време учените смятаха умората за отрицателно явление, междинно състояние между здравето и болестта. В днешно време е неоспоримо доказано, че умората е естествен процес за възстановяване на рабоспособността. От позицията на физиологията умората е диспропорция между изразходваните и възстановените енергетични вещества.
Умора се усеща когато организмът е изразходвал голяма част енергоресурси, а тяхното активно попълване още не е започнало. Когато се включат енергетичните резерви, кората на главния мозък се възбужда и работата става по-лека. Това е стадият на компенсираната умора. Ако натоварването продължава, то чувството за умора нараства и работата се изпълнява за сметка на силата на волята. Това е стадият на некомпенсираната умора. По-нататъшното продължаване на натоварването води до преумора, при това симптомите на умора придобиват траен характер. Започва парабиотическо затормозяване в кората на големите полукълба, което защитава главния мозък от излишното количество сигнали от работните органи и го предпазва от увреждане. Тогава вече не сработва и волята – човек е принуден да прекрати работа.
Тежката степен на преумора изисква прекратяване на работа за продължителен срок и специално лечение и ако тези мерки не бъдат предприети, може да се развие заболяване. Парадоксално е, че отсъствието на физическа дейност, наречено хиподинамика, също поражда своеобразна умора вече от нетренирането на мускулите. Нервната система, лишена от поддържката на мускулите, не може да пригоди правилно регулирането на функцията за попълване на енергетичните запаси. Така даже неголямото натоварване може да доведе до преумора и болезнено състоние. Следователно умората е нормално състояние на организма, а преумората – гранично състояние между здравето и болестта.