Красота и Здраве
Грижа за краката. Подгответе се за лятото.
Всяка уважаваща себе си жена полага специални грижи за лицето, косата, кожата си... Най-ощетени остават краката. Напъхваме ги в какви ли не чорапи, ботуши, изкривяваме ги на високи токове и накрая идва лятото и те стават за всичко друго, но не и за показване. Ето няколко начина да се справим с най-честите проблеми на краката си. Не забравяйте - един път месечно трябва да посветитечас специално на тях, без значение дали ще отидете в козметичен салон или ще бъдете вкъщи.

1. Против умора
През лятото чувстваме краката си най-тежки и най-уморени. Горещината и затворените обувки са най-големите виновници за тези оплаквания, защото пречат на нормалното кръвообращение. Ще намалите тежестта и ще премахнете умората с помощта на контрастни душове. Редувайте обливане със студена и топла струя в посока от глезените към бедрата, като същевременно движите „слушалката" в кръг (душът трябва да е подвижен).
2. Против потене
При прекомерно потене на краката се препоръчва измиване,най-добре вечер, с хладка вода и сапун или с бледорозов разтвор на калиев перманганат. Препоръчва се също така и измиването със спирт за горене и хладка вода (на един литър вода една супена лъжица спирт). Добре действат против потене и баните с дъбови кори.
3. Борба с петната
Червените и жълтите петна по краката са следствие от проблеми с кръвообращението, затова най-добрият помощен метод в случая е масажът. Ако петната са белезникави, най-вероятно става въпрос за гъбички. При подобен проблем непременно посетете специалист. Ако цветът им е в кафеникавата гама, можете да сте сигурни, че причинителят им е слънцето. Използвайте защитен крем с най-високия слънцезащитен индекс и не прекалявайте със слънчевите бани, особено във времето между 13,00 и 17,00 часа.
4. Коленете
Ако те са загрубели, целите крака изглеждат неестетично. Необходима е специална грижа, за да се преборите и с преждевременно им състаряване. Всеки ден ги обтривайте с „остра" ръкавица, за да отстраните мъртвите клетки по кожата в тази зона. След това нанесете хидратираща маска за тяло и я оставете да действа за около 10 мин.
И две домашни козметични маски за коленете:
Направете смес 10:1 от каквото и да е растително масло и сок от лимон или портокал.
Разбъркайте на гъста каша половин чашка пшенични трици и мляко.
Всекидневно редувайте двете маски, като ги нанасяте на коленете за по 20 минути, след това изплаквайте с топла вода и намазвайте с крем, който съдържа Витамин Е и пчелен восък.
5. Стъпалата
Кожата на стъпалата е лишена от мастни клетки и затова по принцип е суха. Оттук идва и нуждата от всекидневна хидратация. Със същото тоалетно мляко, с което мажете тялото си, масажирайте и краката, дори и между пръстите. Има и специални кремове за крака, които са предназначени за омекотяване на проблемните зони. Премахването на мъртвите клетки е гаранция за мека и нежна на допир кожа. Това правило важи още по-силно за кожата на ходилата, които са в непрекъснат контакт с обувките и кожата загрубява много по-лесно. Най-добре е да премахвате загрубялата кожа на ходилата един път седмично. За петите може да използвате пемза или крем, който съдържа такива частици. След това намажете с хидратиращ крем и масажирайте внимателно цялото стъпало.
6. Педикюр
Може да се доверите на специалист, но ако разчитате на себе си, не забравяйте няколко основни момента. Ако разполагате с повече време, направете си специална вана. Включете иизползването на четка. За целта е необходимода се напълни съд с вода така, че тя да достига до средата на прасеца. Добавете 2 супени лъжици плодов оцет, който поддържа киселинната защита на кожата на краката. Поставете краката си в топлата вода. С помощта на мека четка няколко минути масажирайте с непрекъснати движения пръстите, ходилата и прасеца. Грапавите части на кожата може да се натрият с пемза или с пила за пети. След това направете контрастна вана, като преместите краката си в друг съд със студена вода за 15-30 сек. или ги облейте със студена вода. След топлата вана краката ви още половин час ще се потят, затова се препоръчва да се намажат с крем малко по-късно. След ваната ноктите стават меки, затова може да се изрежат, без да се начупят.
Правило номер едно за педикюр - къси нокти. За разлика от ръцете, тук дължината никак не е естетична. Правило номер две - равни нокти. За целта използвайте нокторезачка, така ще избегнете врастването на нокътя в плътта, което е изключително болезнено и се налага лекарска намеса, за да бъде отстранено. След това може леко да заоблите краищата с пиличка. Колкото до цвета, имате пълна свобода да избирате между десетките лакове за нокти, камъчета и пръстени, с които да украсите вече идеалните си стъпала.
7. Обезкосмяването
Изключително важен момент за цялостната визия на краката ви. Естествено всяка от нас се стреми те да бъдат безупречно гладки, но резултатите, за съжаление, не винаги са дълготрайни. Предлагаме ви няколко по-нетрадиционни метода за обезкосмяване, които са и с по-продължителен ефект.
Електроепилация
Това е стар метод за трайно обезкосмяване и се прилага само в козметичните салони. Работи се със специална пинсета или фина игла, по която преминава галваничен ток – това води до разрушаване на корена на косъма. Възможно е след третирането с иглата да останат и белези.
Лазерна епилация
Изключително успешен метод. Прилага се диоден лазер, който селективно разрушава космения фоликул чрез абсорбация на меланина в косъма. Лазерната епилация е изключително сигурна, бърза и безболезнена операция. Общият брой процедури е между 6 и 8, резултатът е 80 % отстраняване на нежеланото окосмяване. Недостатъкът на този метод, както и на фотоепилацията, е, че не могат да се отстранят бели и руси косми – в тях няма достатъчно меланин, който да абсорбира светлинната енергия в топлина, за да се извърши термично унищожаване на космения фоликул. При тези методи кожата не трябва да е със загар.
Фотоепилация
Съвременна и ефективна технология за трайно обезкосмяване по всички части на тялото – бързо и безболезнено. Контролиран сноп от терапевтична светлина се насочва към окосменото място, при което светлината избирателно се абсорбира от меланина – пигмента в косъма. При абсорбирането на светлината се отделя топлинна енергия, която разрушава фоликула на косъма без да уврежда околната тъкан. За да се постигне напълно премахване на окосмяването, са необходими 6-8 процедури през месец и половина – неколкократното третиране се налага, защото при фотоепилацията се унищожават само космите във фаза на растеж. Този метод се прилага в много от козметичните и дерматологичните центрове.
Ултразвук
Нов високоефективен метод, коренно различен от останалите съвременни технологии, който се осъществява със специален апарат. Трайното обезкосмяване при него е резултат от едновременното третиране на косъма с ултразвук плюс специален активен гел и пулсиращ галваничен ток. Ултразвукът улеснява проникването на гела дълбоко в косъма, а пулсиращият ток, преминавайки през този гел, разрушава корена му. След това въздействие развитието на следващия косъм е почти невъзможно. Само за една процедура 30 процента от космите изчезват и 30 процента закърняват, което се изразява със забавяне на растежа, изтъняване и изсветляване. Трайното обезкосмяване е безболезнено и напълно безвредно. За разлика обаче от другите методи тук цветът на косъма не е от значение.
8. Спорт
Опитвайте се да спортувате редовно. Така краката ви ще бъдат винаги стегнати, ще успеете да се преборите до голяма степен с целулита и ще бъдете в страхотна секси форма за предстоящите летни фиести.
