Красота и Здраве
В клиника „Малинов” разчитаме генома със скенер колкото керокс
Ендоскопски операции помагат за забременяване и без ин витро, казва д-р Александър Калчев
Д-р Александър Калчев е акушер гинеколог и IVF специалист.
Завършва медицински университет в София през 2004 година. Започва работа в ПСАГБАЛ „Св. София” и придобива специалност през 2009 година.
Специализирал е репродуктивна ендокринология и инфертилитет в САЩ- Acacio Fertillity в Ориндж Каунти, Калифорния.
Обучава се в ендоскопски операции в репродуктивната медицина и проблемите на стерилитета в Льовен, Белгия. Има специализации в областта на методите за асистирана репродукция в Израел, Италия, Австрия, Германия. Работи като IVF специалист в сектор „Асистирана репродукция” на клиника „Малинов” в началото на 2012 година.
Д.р Калчев, как подхождате към пациентки, които имат нисък шанс за забременяване?
При някои пациентки има нисък шанс за ин витро, защото броят на качествените яйцеклетки е драстично намален.
В такива случаи ползваме донорски програми. За момента в България нямаме официален закон да донорство на яйцеклетки.
В Америка значително се увеличава броят на бременните с прилагането на такъв тип протоколи.
Доколко последните достижения в ин витро технологиите дават шанс на двойките с репродуктивни проблеми.
Това е една от най-бързо развиващите се области в медицината, която получи голям тласък през последните години, заедно с генетиката. Стремежът е всяка нова разработка в сферата на асистираните репродуктивни технологии да се въвежда в практиката.
Като пример ще дам разкодирането на човешкия геном, който приключва предсрочно въпреки милиардите които поглъща. По рано информацията по тази тема не е можела да се побере в книгите и на най-голямата библиотека.
По-късно вече имаме възможност за многократно прочитане на генома и изключително точен резултат. В клиника Малинов разчитаме генома със скенер, колкото скерокс. Ние сме сред петте центъра в Европа, които разполагат с такава апаратура, която ни позволява да подбираме най-качествените ембриони.
Как подхождате към една двойка, която има репродуктивни проблеми?
Първо, когато двойката дойде за преглед, гледам да установя причината за безплодието. В една част от случаите причина на пръв поглед не се открива. Тогава търся конкретния проблем при всяка една двойка.
Ако при всичките изследвания няма намерени отклонения, на помощ идват съвременните оперативни техники. Работим по опита на една от най-успешните клиники в Европа- Репродуктивен институт в Льовен, Белгия, където за първи път внедряват рутинното използване на тези техники.
Това са ендоскопски операции, които разкриват неясния стерилитет при жената. Целта е не само диагностична, но и терапевтична, което може да доведе до спонтанно забременяване след операцията. В много от случаите една малка корекция довежда до желания резултат.
Доколко е реалистично от медицинска гледна точка, възможността за спонтанно забременяване след няколко неуспешни ин витро опита?
Има и такива случаи. Като професионалист никога не се отказвам, защото прилагането на всяка нова технология, която може да увеличи шанса за бременност дори с 1%, всъщност може да означава 100 или 1000 повече родени бебета.