Красота и Здраве
Зъбен кариес
Каква пломба е най-подходяща за мен
Част от красивата усмивка са и зъбите. За да изглеждат добре и те обаче, за тях трябва да се полагат специални грижи. Когато зьбите не се мият старателно и редовно всяка сутрин и вечер, върху тях се образува плака (пълно с бактерии покритие). Тя разяжда зъба и води до кариес. Бактериите преобразуват остатъците от захар в киселини, които отнемат от зъба минерални вещества. В началото страда само емайлът на зъба. Сигналът е теглеща болка при консумация на сладко. После увреждането обхваща по-дълбоките слоеве на зъба (дентина). Дупчицата става по-голяма. Ако се достигне нерва, във вътрешността на зъба се получават силни болки, които изискват незабавна зъболекарска помощ. Ако не се налага лечение на корена, стоматологът почиства до здраво зъба с машината, поставя лекарство за дезинфекция и след това запълва празнината с подходящ пълнеж - пломба.
Каква пломба кога е подходяща
Амалгама, цимент или злато - всеки пълнеж има своите предимства и недостатъци, които ще ви представим.
Амалгама
Приготвя се от 50 % живак и прахообразна смес, съдържаща калай, мед и цинк. Не трябва да се използва, когато вече имате други метални пломби или коронки (например златни), защото могат да възникнат вредни електромагнитни вълни.
Предимства: Имат голяма трайност - 10 години и са по-евтини.
Недостатъци: Съдържат тежки метали. С времето в процеса на дъвчене те могат да се извлекат от пломбата и чрез слюнката да попаднат в организма. Възможни оплаквания са главоболие, невралгии, студени тръпки, замаяност, косопад, депресии. Ето защо не се препоръчват за деца и бременни. Много зъболекари вече изобщо не ги използват.
Цимент
Представлява неутрален пълнеж, подсилен със стъклени частици.
Предимства: Понася се добре и не е скъп.
Недостатъци: Има малка трайност – 1-2 години и се чупи. Използват се като временни пломби или при кариеси на млечни зъби при деца.
Композити
Представляват синтетични сплави с пълнеж от стъкло, кварц. За да се втвърдят, се използват светлинни лъчи от специален апарат.
Предимства: Щади се зъба. Не се изисква дълбоко борене преди поставянето им. Естетични са. Не се различават от останалата зъбна маса. Веднага след поставянето им човек може да се храни.
Недостатъци: Изискват прецизност при поставянето, за да не се допусне контакт със слюнката.
Издръжливостта им е 4-6 години. Могат да се напукат при втвърдяването, което благоприятства образуването на нови кариеси. Не са много подходящи при големи дупки и за онези кътници, които са подложени на голямо натоварване при дъвчене. По-скъпи са.
Органично модифицирана керамика (ОРМОЦЕР)
Предимства: Подходяща е за всички зъби.
Недостатъци: Изисква голямо внимание при поставяне, лесно може да се нарани.
Златни пломби
Изискват специална техника на поставяне, при която пласт по пласт злато се наслагва в празнината. Горната повърхност се полира добре. Подходящи са за запълване на малки дупчици. Все повече днес се изместват от композитите.
Предимства: Имат голяма издръжливост (10-20 години). Много точно могат да паснат в дупчиците. Добре се поставят и при кариеси на шийката на зъба.
Недостатъци: Струват скъпо. Изискват голямо майсторство при поставянето. Много зъболекари не ги правят.
Инлей
Това са индивидуални отливки от керамика, злато и др., които точно пасват във зъба и са подходящи при много големи празнини. Зъбът първо се почиства добре от кариеса. След това се взема отпечатък. От него се изработва гипсов модел. По него зъботехникът моделира точно пасваща за дупката отливка. Преди това се поставя временна пломба. За да се закрепи здраво към зъба, отливката се циментира (ако е златна) или се залепва (при керамика).
Предимства: Издръжливостта им е много голяма (10-20 години). Добре се понасят и са естетични. Тези от керамика дори не се забелязват.
Недостатъци: Скъпи са. Изискват няколкократно посещение при зъболекаря и прецизност при изработването.
Д-р Галина ТОДОРОВА

