Красота и Здраве
И подготовката за празниците уморява

Имате ли “отпор” срещу служебните задължения, усещате ли непоносимост към колегите, дали сте мързеливи, когато сте отново на работа? Е, тогава сте в кюпа. Как да победите депресията преди отпуска, ето какво ви съветваме.
Не е лошо след работа да не се прибирате веднага вкъщи, тъй като достатъчно време прекарвате там. Можете да се поразходите, да се видите с приятели. Нощта преди да се върнете на работа след отпуската, не можете да затворите очите си. През главата ви минават какви ли не идеи какво можете да откриете на бюрото си, а когато стигнете до службата, половин час по-късно ви се ще да се приберете у дома. Мързи ви и най-малките и леки задължения ви се отразяват доста тежко. Ако това ще ви успокои, така се чувстват повечето хора преди отпуск, дори и няколко седмици след почивката.
Какво предизвиква това настроение?
Съвремието ни се характеризира с интензивно темпо на работа и на живота като цяло. Хората хабят енергията си на работното място и задълженията, заради което са доста изтощени. Годишната отпуска или отпуска преди празници е единственото удоволствие, когато човек може да се отпусне от темпото, задълженията, сроковете, бързия ритъм. С една дума – стрес. За повечето от нас ваканцията продължава две седмици, за някои – три, от които една е достатъчна за възстановяване на организма и подготовката му за възстановяване.
В началото е необходимо добре да се наспим и да подготвим нервната система за новата ситуация, когато не трябва да ставаме сутрин при иззвъняването на часовника. Повечето хора не успяват да отпуснат нервната си система. Когато те се върнат на работа, нормално е да изживеят депресия, да са тъжни и раздразнителни. Те са некомуникативни, не умеят да се справят със задачите, раздразнителни са.

За подготовката на ваканцията се изразходват доста нерви и пари. След това са подготовката за път, пътуването, което често стресира заради задръстванията. Всичко това създава грижи, а това само се отразява недобре върху изчерпаните сили на организма. Когато сме угрижени и натоварени със задължения, трудно можем да се отморим.
Измамата, наречена петък
За да се адаптирате по-успешно на работното място след отпуската, може да ви помогне и малката лъжа, наречена “петък”, на субективното усещане за времето – вместо да отидете на работа в понеделник, отидете в четвъртък или петък. След ден - два ще си отпочинете отново, ще дойде уикендът, който ще ви осигури още два дни, които са необходими за подготовката за работа, и ще създаде илюзията, че отпуската още не е приключила.
Kласическата ваканция е само спомен
Не всички преживяват така тежко връщането на работа и времето преди почивката. Човек е доволен от себе си и от професията си – има и такива, и те ще се приспособят по-лесно към връщането в офиса. Много по-тежко е връщането на работа за онези, които не харесват службата си, както и за работещите, които заемат позиции, за които не се дорасли. За тях класическата отпуска не съществува. И когато отпътуват нанякъде, те са нон-стоп във връзка с подчинените си, затова са под силен стрес дори когато са на почивка. Не е чудно, че повечето от тях страдат от “мениджърската болест”. Това показва, че не съществува вълшебна формула за това, как да се справим с връщането на работа след ваканцията, но че все пак има някои неща, които, ако направите, ще се адаптирате по-лесно.
– Постепенно вършете служебните задължения и приспособете сроковете максимално към биоритъма си. Изпълнете само онези задължения, които можете да извършите без стрес.
– По време на работния ден правете по-често кратки паузи.
– Не се прибирайте веднага след работа вкъщи. Вижте се с колегите и споделете впечатленията си.