Красота и Здраве
Кокосът
Някои хора намират аромата на кокоса за натрапчив и прекалено силен. Но за любителите на силните усещания вкусът на екзотичния плод е повече от прекрасен.
Легендите около кокоса са няколко. Според една от тях на далечен остров живеело момиче, което предизвиквало възхищение у всички от племето. Един ден то изпитало непреодолима жажда, която не можело да утоли с никоя напитка. Без желаното питие момичето починало. Племето го погребало на висок хълм, заобиколен от цветна градина. Така се минало много време, докато един ден човек от племето видял, че на мястото, където било погребано момичето, е пораснало голямо красиво дърво, каквото племето не било виждало преди. Първо майката на момичето опитала плода на дървото. Той бил толкова вкусен, че хората решили, че това е дар от любимката на племето.
Другата легенда е свързана с името на плода. Дали го моряците на Васко да Гама, които видели отдалече плодовете на кокосовата палма и ги помислили за глави на маймуни, които са се скрили зад листата. Така дошло и името на кокоса, съвпада с това на африкански вид маймуна. Кокосовият орех има много важно място в религиозните ритуали на хиндуистите. Той обикновено се предлага на боговете смачкан, като символизира жертването на собственото его в името на изграждането на сграда или кораб. Това е част от идеята, че богатството има божествен произход и ако не се направи този ритуал, ще се развали добрата карма на хората, които са свързани с проекта. В индийската митология този ритуал се нарича Калпаврукша и ако се изпълни с достатъчно вяра, дава всичко, което се поиска от боговете.
Кокосовият орех е един от най-големите плодове на земята. Днес кокосовото мляко, стърготините и брашното са основна съставка в азиатската, африканската, индийската, индонезийската и южноамериканската кухня. Използва се за приготвянето на супи, сосове, ястия и десерти. Кокосовата вода и кокосовото мляко се използват в супи и сосове. Настърганата вътрешност си подхожда с пиле или десерти. В кулинарията се използва и кокосовото мляко, което освен за сладки става и за приготвяне на някои солени източни деликатеси, като например варен в кокосово мляко ориз.
Но кулинарното приложение на кокоса далеч не е единственото. Според индийската Аюрведа кокосът увеличава количеството на семенната течност. Индийските лечители го препоръчват при загуба на сексуално желание. Кокосовото мляко с мед утолява жаждата, подобрява храносмилането и повишава либидото. Коктейлът от кокос с ананас и папая пък подмладява тялото, тонизира кожата и има възбуждащ ефект.
Кокосът в козметиката
Маслото, което се извлича от кокосовия орех, е козметично средство, което се използва от векове. Прилага се основно в грижите за коса – тонизира и помага за оформянето на прическите. Ароматът му го прави особено подходящ за направата на сапуни, както и на пяна за вана с тонизиращо действие. Лосионите за тяло с кокосово масло имат отлично ексфолиращо действие и премахват мъртвите клетки, което спомага за свежия вид на кожата.
В миналото, когато се е използвало за направата на шампоани, кокосовото масло се слагало да заври с лимон, за да се неутрализира миризмата и след това се смесвало със жасминова вода.
От корените на кокосовата палма се прави изключително полезна за венците паста за зъби, а понякога те се използват и за естествена четки.
Кокосовата вода
Кокосовата вода не бива да се бърка с кокосовото мляко. Тя се съдържа само в младите плодове. Тази вода е популярна разхлаждаща напитка в тропическа Азия, Тринидад и Тобаго. Бедна е на мазнини и затова се препоръчва на спортисти и хора с наднормено тегло. А заради съдържанието на минерали и захари се използва успешно в спешната медицина.
Кокосово мляко
В сърцевината на орехите има течност, която след като узреят се абсорбира от тъканта на плода и изчезва напълно. Така всъщност се получава вкусната вътрешна част на кокосовия орех. Използва се в готварството.
• По света има две места, които се наричат „Земята на кокоса” – едното е Керела в Южна Индия, а другото – Бен Тре във Виетнам.
• Думата „кокос” се използва жаргонно за човек от латински, филипински или индийски произход, който подражава на белите. Асоциацията е „кафяв отвън, бял отвътре”.
• Кокос е американски жаргон за гърди.
• Продавачът на кокосови орехи се нарича „коколо”.
• Курумба е малдивската дума за кокос.