Актуално
С ритуали в Япония гонят зли духове
Празникът се свързна с началото на пролетта и "завръщане на слънцето"
Стотици килограми бобени и соеви зърна се хвърлят днес по улиците на японските градове и селища в рамките на старинния празник Сецубун. С него се отбелязва краят на зимата и началото на пролетта.
Празникът има ритуално значение на "завръщане на слънцето" и се свързва с обновяване на тялото и съзнанието; с изгонване на злото.
Днес Сецубун се празнува по най-различни начини, но най-често изпълняваният ритуал, който е известен още от първата половина на ХIV век, е традиционното маме маки - хвърлянето на зърна (маме) около къщата.
Вратите и прозорците се разтварят широко и се хвърлят зърна - соеви или бобени, от тоши отоко - това е роденият под зодиакалния знак на започващата година мъж, облечен като демон. Той хвърля маме вътре в къщата, повтаряйки многократно: "Они ва сото! Фуку ва учи!" (Демоните вън! Щастието вътре!). След това членовете на семейството събират и изяждат толкова соеви зърна, колкото е броят на годините им. Вярва се, че с това участие в обреда ще избегнат неволите през следващата
година.
В прочутия будистки храм Наритасан Шишодзи в ритуала днес се очаква да участват около 40 000 души, които ще хвърлят до 900 кг соя или зърна.
Главни герои на празненствата през последните години са известни артисти и спортисти. От 60-те години на миналия век на мода излиза и хвърлянето на зърна от панорамната площадка на токийската телевизионна кула.
btv.bg